Yeni Konular

Namaza Nasıl Başlanır?

Çoğumuz çok kere namaza başlayıp düzenli olarak 5 vakit kılmaya niyetlenmiş fakat bir türlü başlayamamışızdır. Nefsimiz hep engel olmuştur. Namaz kılma kararımızla beraber kafamızda olur olmadık bir sürü sorular belirmiştir hepimizin. Genel olarak aynı sorulardır bunlar.


-başarabilir miyim? Ya başaramazsam?
-ya devam edemezsem, yarıda bırakırsam?
-okul, iş saatlerinde ne yapacağım, nasıl abdest alıp, kılacağım?
İşte böyle daha bir sürü soru. Bu sorularla yani nefsiyle mücadele edip bu mücadeleyi kazanan insanlar namaza başlıyorlar.
İnsanların öncelikle bilmesi gereken en önemli şey namaza başlamak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazlar. Yaşınız kaç olursa olsun zararın neresinden dönülürse kardır bu yüzden namaza tez zamanda başlayabilirsiniz. Günde düzenli olarak 5 vakit namaz kılmaya başladığınız anda yaşınız kaç olursa olsun o ana kadar kılmadığınız namazlar için kaza mükellefiyetiniz olmayacaktır. İşte bu hayatınızda tertemiz bir sayfa açtığınızın göstergesi. Önemli olan gelecekte namazınızı günde 5 vakit düzenli olarak kılmaya özen göstermeniz Allah’ın izniyle bırakmamanızdır.

23-08-2015_235618
Namaz kılmaya karar vermek için insanın içinde bir takım manevi duygular olmalıdır. Bu manevi alt yapı ilahiler dinleyerek, Kuran anlaşılarak okunduğunda iç dünyanızda daha etkili olacağından, Kuran’ın Türkçe mealini okumakla oluşacaktır. Rahman suresinin anlamı ve kıyamet suresinin anlamı da namaza başlamanızda etkili olacaktır. Mezarları ziyaret etmek çok etkilidir. Zamanın çok kısa, ömrün gelip geçici, öbür dünya için bir şeyler yapmamız gerektiğini hatırlatacaktır mezarlıklar.
Namaz canınızın sıkıntısını alıp ferahlatır sizleri. Yaşamanın amacını kavramanızı sağlar. Yarına çıkıp çıkmayacağımız belli değil, bu yüzden bir an önce namaza başlayalım.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Dinimizde Fala Baktırmak Günah Mıdır?

Dinimizde fala baktırmak günah mıdır? Fal bakan veya baktıran bizden değildir. Her kim olursa olsun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir