Okullar 2009-2010 Yarıyıl tatili 25 Ocak-8 Şubat tarihleri arasında yapılacak

okul-egitimiMillli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu basında çıkan okulların yarıyıl tatili için değişme olmadığını açıkladı. Çubukçu, “Sömestr tatilinin öne çekilmesi şu an için söz konusu değil” dedi. Antalya’da ise şiddetli fırtına beklentisi nedeniyle çarşamba günü okular tatil edildi.

Millli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, “Sömestr tatilinin öne çekilmesi şu an için söz konusu değil” dedi. Domuz gribi nedeniyle tatilin öne çekilmesi konusunda hazırlıkların olduğu basına yansımıştı. Bunun üzerine bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, şu an için tatilin öne çekilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama ise şöyle:

“15.12.2009 tarihli çeşitli basın yayın organlarında ?Domuz Gribi Sömestr Tatilini Öne Çektiriyor? başlığıyla yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklama yapılmıştır: Bakanlığımızın gündeminde okulların erken tatil edilmesine ilişkin bir konu bulunmamaktadır. Bununla birlikte bu konudaki karar salgınla ilgili politikaları başından beri takip eden Sağlık Bakanlığı?nın tavsiyesi olduğu takdirde alınabilir ve şu anda Sağlık Bakanlığı?nın Bakanlığımızdan böyle bir talebi bulunmamaktadır. 2009-2010 Yarıyıl tatili daha öncede duyurulduğu gibi 25 Ocak-8 Şubat tarihleri arasında yapılacaktır”

ANTALYA’DA OKULLARA FIRTINA TATİLİ

Bu arada Antalya’da fırtına beklentisinden dolayı kent merkezinde okullar yarın (16 Aralık) bir gün süreyle tatil edildi.

Meteoroloji Bölgesel Tahmin Merkezi Müdürü Halil Aslan, Antalya´nın batı bölgesi ve Muğla civarında etkili olan kuvvetli rüzgarın, etkisini artıracağını ve fırtınanın, kuvvetli fırtına limitlerine ulaşağını açıkladı. Saatte 95 kilometre hıza ulaşması beklenen fırtınanın sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışla hayatı olumsuz etkileyeceği, bölgede kuvvetli fırtına, yıldırım, dolu, sağanak yağış nedeniyle sel, taşkın, ani su baskını gibi olumsuz şartlar oluşabileceği belirtildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü´nün şiddetli yağış ve fırtına uyarısı nedeniyle, alınan önlem tedbirleri çerçevesinde il genelinde bir gün süreyle ilk ve ortaöğretim kurumlarının tatil edilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Antalya Valiliği´nden yapılan açıklamada da, “Fırtınanın hızının zaman zaman 80-95 km/saatin üzerine çıkacağı ve fırtına ile birlikte sürekli ve etkili yağış beklendiği değerlendirildiğinden, eğitim- öğretim kurumlarımızda bulunan öğrencilerimizin sağlığının olumsuz etkilenmemesi bakımından Antalya İl Hıfzıssıhha Kurulu´nun 15.12.2009 tarih ve 2009/12 sayılı kararı ile 16 Aralık 2009 Çarşamba günü ilk ve orta dereceli okullar ile yaygın eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarının 1 (bir) gün süre ile tatil edilmesi kararlaştırılmıştır” denildi.

2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir