Yeni Konular

Ömer Seyfettin ve Eserleri

Ömer Seyfettin ve Eserleri
Ömer Seyfettin ve Eserleri

Genç yaşta hayata gözlerini kapatan Ömer Seyfettin,28 Şubat 1884 yılında Gönen’de dünyaya geldi. Babası subaydı. O da asker olmak istedi, Harbiye’yi bitirdi, kısa bir süre Rumeli’de görev yap­tıktan sonra askerlikten ayrıldı.

Ömer Seyfettin küçük yaşta edebi­yata ilgi duymakla birlikte, ancak as­kerlikten ayrıldıktan sonra yazmağa başladı. Selanik’te yayımlanmakta olan Genç Kalemler dergisiyle Rumeli gazetesinde yazarlık yaptı. Çok geç­meden çıkan İtalyan Savaşı üzerine yeniden orduya çağrıldı. Balkan Savaşı’nda Yanya’da Yunanlılara tutsak düştü, bir yıl Yunanistan’da kaldık­tan sonra İstanbul’a döndü ve gene askerlikten çekildi.

Bir yandan gaze­telere yazılar ve hikâyeler yazarken, bir yandan da öğretmenlik yapıyor­du. 1914’te Kabataş Lisesi’nde başla­dığı edebiyat öğretmenliği, ölümüne kadar sürdü. 36 yaşında iken 6 Mart 1920 de öldü.

Ömer Seyfettin her şeyden önce Türk dilinin arınmasına öncülük eden bir yazardır. Konuşma diline ya­kın ve sade bir üslûp kullanmıştır, önce aruzla, sonra hece ölçüsüyle şiirler de yazmıştır, ama onun asıl kişiliğini ortaya koyan yönü hikâye­ciliğidir. Hikâyelerinde tarihe veya güncel olaylara dayanan ve millî duy­guları canlandıran konuları işlemiş­tir. Bu hikâyelerde Osmanlı İmpara­torluğu’nun yükselme dönemindeki devlet ve toplum yaşamına özlem, Rumeli’de devlete başkaldıran ve Türk halkına zulmeden azınlıklara karşı duyulan öfke, batı taklitçiliği şeklindeki yenilik hareketlerine kar­şı gelenekçi tepki baş yeri tutar.

Ömer Seyfettin Mahcupluk imtiha­nı adında, tek perdelik bir komedi yazmış, Foya ve Sultanlığın Sonu ad­larında iki romana başlamış, ama bu romanları bitiremeden ölmüştür.

Ömer Seyfettin üstüne yazılmış eserler:

Ali Canip Yöntem: Ömer Seyfettin, Hayatı, Karakteri, Edebiyatı, İdeali ve Eserlerinden Numuneler (1947); Ömer Seyfettin, Hayatı ve Eserleri (1935). Yaşar Nabi Nayır: Ömer Seyfettin, Hayatı, Sanatı, Eserleri (1961). M. N. Özön-B. Dürder-R. G. Akın: Ömer Seyfettin ve Milli Edebiyat (1942).T. Alangu: Ömer Seyfettin, Ülkücü Bir Yazarın Romanı (1968). S. Erişen:Ömer Seyfettin’e Göre Kadın (1972).

Ömer Seyfettin Şiirleri:  Ömer Seyfettin’in Şiirleri (1972, Fevziye Abdullah Tansel derlemesi)

Ömer Seyfettin Romanları: Ashâb-ı Kehfimiz (1918), Efruz Bey (1919) ,Yalnız Efe (1919, 1988)

Ömer Seyfettin Öyküleri: Harem (1918) ,Yüksek Ökçeler (1922, 1988) ,Gizli Mabed (1923, 1988) ,Beyaz Lale (1938) ,Asilzâdeler (1938) ,İlk Düşen Ak (1938, 1980) ,Mahçupluk İmtihanı (1938, 1982 bir oyun da içerir) ,Dalga (1943, 1952) ,Nokta (1956) ,Tarih Ezelî Bir Tekerrürdür (1958)

İncelemeleri: Milli Tecrübelerden Çıkarılmış Ameli Siyaset (1912) ,Yarınki Turan Devleti (1914) ,Türklük Mefkuresi (1914) ,Türklük Ülküsü (ilk 3 kitap birarada ölümünden sonra, 1975)

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Türk Ve İslam Dünyası Edebiyatında Dinin Etkileri

Son zamanlarda aklıma sıkça takılan bir soruydu bu. Açıkçası biraz fikrim de vardı lakin araştırma …

15 yorumlar

 1. çoooooooooook güzel site

 2. ben şiiiiiiiiiirrrrrrrrrrrrrrrrrr istiyorum

 3. tam bana gore tam odevime gore s]per

 4. süpperrrrrrrrrr çok küzel çok işime yaradı

 5. vallahi çoook güzel:))))

 6. çok harika bu siteyi çok beyendim

 7. bu site icin tesekür

 8. evet bencede

 9. çok güzel

 10. ççççççççççççççççooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkk teşekkür edirim

 11. ssssssssssüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüpppppppppppppppppppppppppppeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrdddddddddddddddddddddddddddddddddddddddiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaannnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaazzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzsssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııınnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııızzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

 12. saolun

 13. cvoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk ggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 14. toki de okyan vrmı guzel site

 15. toki salih de okuyan 5 a dayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir