Ramazan ayı ve önemi

20 Ağustos 2009 13.911 views

ramazan-ayi133 seneden  sonra tekrar Ramazan ayı  ağustos ayına geldi.Ramazan ayının ilk teravih namazı  20 Ağustosta kılınıp, 21 Ağustos Cuma günü ise  ise ilk iftarı yapacağız.

Ay takviminin 355 gün olmasından kaynaklanmasından dolayı  ramazan ayı, 33 senede bir sonra yaz aylarına denk geliyor.Bundan sonraki sekiz yıl içinde  Ramazan yaz aylarına  rastlıyor. Bu sene Ramazan orucuda ortalama 15 saat olacak.Gelecek yıl bu süre katlanarak artacak.Ramazan ayı  hazirana ayına geldiğinde yani 2015 yılında 16 saat gibi bir zaman oruç tutulacak.

Bu seneki ramazan ayında  ilk iftar Ankara’da 19.47′de, İstanbul’da saat 20.04′te, İzmir’de saat 20.07′de, Çanakkale’de Saat 20.13′te, Hakkari’de ise saat 19.00′da olacak.

Ramazan ayı  yaza sıcağına gelmesi oruç tutmak için fedakarlık gerektiriyor.Fakat eğlence ve sosyal aktiviteler içinde bir hayli renkli geçmesi bekleniyor.Havanın güzel olması ile uzun yaz geceleri Ramazan eğlenceleri ile bir hayli renklenecek.Teravih namazları sokaklara caddelere kadar uzayacak.İstanbul Feshane ise ramazan eğlenceleri ile sahura kadar sürecek.

Yaz ramazanlarının en ilgi çeken unsurlarından biride  mahyalardır.İki minare arasına takılan mahyalar, bu karanlık geceleri daha da aydınlatacak ve halkta büyük  çoşkular yaratacak .

Ramazan ayında bu sene ”Hırka-i Şerif” bir problemden dolayı sergilenmese de  ”Sakal-ı Şerif” ziyaretleri büyük hızla devam edecek.Bütün islam aleminin Ramazan ayı kutlu olsun

Google'da ara
Ramazan ayı ve önemi

Etiketler: , , , , , , , ,

Arkadasinla paylas:
Facebook'ta paylas

Bir yorum yazabilir, sitenizden takip edebilir ya da RSS kaynagi ile yeni icerikleri takip edebilirsiniz.

1 Yorum »

  • çorum diyor ki:

    allah razı olsuni

(Bu habere yorum yaz...)

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Maçlar hangi kanalda Mayıs 2014