Ramazan ayı ve önemi

ramazan-ayi133 seneden  sonra tekrar Ramazan ayı  ağustos ayına geldi.Ramazan ayının ilk teravih namazı  20 Ağustosta kılınıp, 21 Ağustos Cuma günü ise  ise ilk iftarı yapacağız.

Ay takviminin 355 gün olmasından kaynaklanmasından dolayı  ramazan ayı, 33 senede bir sonra yaz aylarına denk geliyor.Bundan sonraki sekiz yıl içinde  Ramazan yaz aylarına  rastlıyor. Bu sene Ramazan orucuda ortalama 15 saat olacak.Gelecek yıl bu süre katlanarak artacak.Ramazan ayı  hazirana ayına geldiğinde yani 2015 yılında 16 saat gibi bir zaman oruç tutulacak.

Bu seneki ramazan ayında  ilk iftar Ankara’da 19.47’de, İstanbul’da saat 20.04’te, İzmir’de saat 20.07’de, Çanakkale’de Saat 20.13’te, Hakkari’de ise saat 19.00’da olacak.

Ramazan ayı  yaza sıcağına gelmesi oruç tutmak için fedakarlık gerektiriyor.Fakat eğlence ve sosyal aktiviteler içinde bir hayli renkli geçmesi bekleniyor.Havanın güzel olması ile uzun yaz geceleri Ramazan eğlenceleri ile bir hayli renklenecek.Teravih namazları sokaklara caddelere kadar uzayacak.İstanbul Feshane ise ramazan eğlenceleri ile sahura kadar sürecek.

Yaz ramazanlarının en ilgi çeken unsurlarından biride  mahyalardır.İki minare arasına takılan mahyalar, bu karanlık geceleri daha da aydınlatacak ve halkta büyük  çoşkular yaratacak .

Ramazan ayında bu sene ”Hırka-i Şerif” bir problemden dolayı sergilenmese de  ”Sakal-ı Şerif” ziyaretleri büyük hızla devam edecek.Bütün islam aleminin Ramazan ayı kutlu olsun

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir