Yeni Konular

Sağlıklı bir bronz bir tene sahip olmak için yapılması gerekenler

BronzlaşmaYaz mevsiminin başlamasıyla birlikte sıcaktan denize veya havuzlara gideriz.Güneşlenirken herkes bronz bir ten veya esmer bir cilt sahibi olmak için çeşitli çareler ararlar.Bronzlaşmakiçin de masraftan kaçmak için veya kulaktan dolma laflara inanarak çeşitli yöntemler denenir.Bunların en çok bilinen yöntemi,güneşlenirken zeytinyağı ve kakao yağı sürmek.Hızlı bronzlaşmak için kakao,zeytinyağı ve havuç yağı gibi ürünleri kullanan kişilerde,ilerleyen yıllarda çeşitli cilt hastalıklarının olma riskini arttıyor.Bunun sonucunda ciltlerinde erken yaşlanma ,kalıcı lekeler ve cilt kanseri olasılığı artar.

Daha fazla bronzlaşmak için vucudumuza kola ve bira gibi içeceklerin sürülmesi de cilt sağlığı için zararlı olabilir.Kola asitli bira ise mayalı bir içecek olduğu için ciltin daha derin katmanlarına etki edeceği için hasar bırakmasına neden olacaktır.Bu da ilerki yıllarda cilt üzerinde dönüşü olmayan zararlar bırakacaktır.Halk arasında kullanımı yaygın olan bu ürünler geçici olarak bronzlaşma sağlıyor ama daha sonra da kalıcı cilt hastalıklarına sebep olmaktadır.

Güneşten korunma ve sağlıklı bir bronzlaşma için şu yolları izlemeliyiz:

1-Güneş ışınlarının dik olarak geldiği 12.00 -14.00 saatleri arasında güneşte durmamalıyız

2-Güneş altında kalırken başımızı koruyacak bir şapka takmalıyız ve gözleri korumak için de güneş gözlüğü takmak gerekir.Güneşlenirken şapka bulamazsak başımızı bir havlu veya benzeri bir şeyle kapamalıyız.

3-Güneşlenirken vücüdunuza koruyucu faktörlü kremler veya güneş yağı sürmeliyiz.

4-Güneş ışınlarının dik olarak geldiği sırt göğüs ve omuzlarımıza daha çok özen göstererek koruma derecesi 50 faktörlü kremler sürmek gerekir.

5-Güneşlenme sırasında vücut su kaybına uğrayıp terleyeceğimiz için bol miktarda su içmemiz gerekir.Bol su içmek hem derinin nem oranını arttıracaktır hem de deriden çok sayıda toksin atılmasına yardımcı olur.

Bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek ise cilt kanserinin en önemli nedeni güneş ışınlarıdır.Güneş ciltteki elastik lifleri yakarak cildin erken şekilde yaşlanmasına sebep olur.Bronzlaşma ise vücütta melenositlerin çoğalmasına sebep olur.Yani deriye rengini veren hücrelerin,esas hücrelerimizin etrafında bir çeper oluşturarak çoğalmasıdır.Bu durumda pek sağlıklı bir durum değildir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın