Yeni Konular

Saman nezlesinden ve polenlerden korunmanın çareleri

saman-nezlesi-polenlerGöz,burun ve üst solunum yolunu örten deride toz,çimen,ya da çiçek polenlerine karşı gelişen alerjik reaksiyonlara saman nezlesi adı verilmektedir.Polenler nedeniyle oluşan nezle,göz yaşarması ve hapşırma bahar aylarında başlar ve yaz sonuna kadar devam eder.Saman nezlesi ayrıca, ev tozlarına,aşırı nem sonucu üreyen küf mantarlarına ve kedi,köpek gibi havanların tüylerinden de oluşabilir.
Belirtileri şunlardır:
Hapşırma nöbetleri,burun tıkanıklığı,burunda sürekli akıntı ,gözlerde kaşıntı,sulanma (konjonktivit) burunda, dudakta, damakta ve boğazda kaşıntı,öksürük ve baş ağrısıdır.
Saman nezlesininden korunmak için şunları yapmalıız
1-Saman nezlesine sebep olan etkilerden uzak durmmakır.Ancak bunu gerçekleşirmek zordur.Bazı ilaçlar alerjinin ortaya çıkmasını engelleyebilir.Örneğin polenlere bağlı alerjisi olanlar,polen mevsimi başlamadan önce sodyumkrommolik içeren optikrom gibi göz damlası ya da Rhynokrom gibi burun damlalarının kullanılması faydalıdır.
2-Hasalık genellikle geneiktir.Anne ve ya babbadan birinde alerji mevcutsa çocukta %40 ,her ikisinde de hastalık mevcutsa %70 olasılıkla çocukta da olur.Bu durumda olanlar ancak doktor edavisi gerekir.
3-Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin.
4-Tozlu ve polenli ortamlarda bulunmayın, eğer bulunmak zorundaysanız mutlaka maske kullanın. Polen yoğunluğu en çok sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde olmaktadır. Bu saatlerde dışarı çıkmamaya çalışın.
5-Burnun dış kısmına ve göz çevresine çok ince bir tabaka şeklinde sürülen vazelin polenleri yakalayabilmektedir.
6-Polenlerin uçuştuğu mevsimlerde kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun.
7-Özellikle kaloriferli evlerde kuru ev havası alerjik rinitin kötüleşmesine neden olabileceğinden, evde hava nemlendiricisi kullanın.
8-Klimalarda kullanılan filtreler her ay değiştirin.
9-Evinizde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçının.
10-Giysilerinizi açık havada kurutmayın
11-Beden temizliğinize dikkat edin, düzenli olarak el ve yüzünüzü yıkarsanız vücudunuza girmek üzere olan polenleri engellersiniz.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir