Yeni Konular

Sansar ve Şehir Hayatı

sansar-ve-sehir-hayatiSansar ismini çoğumuz duyar ve kullanırız.Çok kurnaz ve gizli iş yapanlar ve sevilmeyen insanlar için sansar gibi biri deriz. Sansarlar genelde ,ağaçta yaşamasını sever. Hareketli,etçil,küçük bir hayvandır. Uzunluğu kuyruğu ile birlikte 70 cm,ağırlığı 1.5-2 kg arasındadır. Geceleri ortaya çıkar gündüzleri ise görünmezler.Kuyrukları uzun ve tüylüdür.

Uzun boynu küçük kafası ve kısa bacaklarıyla oldukça hızlı hareket edebilirler.Toplu yaşamayı sevmez ve çiftler halinde dolaşırlar.Keskin dişleri ve çeviklikleri ile çok usta savaşçılardır.Kan dökücü hayvandırlar ve tavuk,kuş,yılan gibi sürüngenlerle beslenirler.

Şehre yakın yerlerde yaşayanlar kümes hayvanlarına zarar verdiklerinden dolayı sevilmezler.Kümeslerden tavuk ve yumurta çalmakla ünlüdürler.  Gece ortaya çıktıkları için pek görünmezler.Fakat onlarda gelişen şartlara uyarak köylerde mahallelerde görülmektedir.

Bir aydan beri mahallemizde dolaşan bir sansar bende görüyordum.Ana caddede geceleyin ortaya çıkıyordu.Aslında herkesin yanından geçtiği halde karanlıktan ve kediye benzerliğinden dolayı bu hayvanların farkına varmıyoruz.Çoğumuz kedi veya köpek diye tanımıyoruz.Diğer hayvanlardan en belirgin ayırıcı özelliği uzun tüylü kuyruğu,kısa ayakları ve uzun boyudur.Fakat sansarı takibimde en son cadde üzerinde ölü bir halde gördüm.Tahminlerim araba çarpması veya zehirlenmiş olduğudur.
Ağaçların kesilerek binaya dönüştürüldüğü bölgelerde şehrin değişen yapısına ayak uyduramıyorlar. Doğayı ve çevreyi korumak hepimizin görevi olmalıdır.Her canlının yaşamaya hakkı vardır.İşte çevremizde yaşayan bir sansarı hazin sonu.Şehir hayatına uyum sağlayamadan insanlar tarafından öldürülmüş.Bu fotoğraf yazıdan birgün önce gece çekilmiştir.

Sansarın Yılanı Yakalaması Videosu

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

11 yorumlar

 1. benim 3 tane civcivim var.bizim ewin ordada sansar var diye duymuştum dedemde o gün onlara dışarda bi yer yapmıştı ama ben istemiyordum çünkü her gece onları öpüp uyurdum.ama inşallah civcivlerimi yemezler..

  ÇANAKKALE

 2. sansar hakkında bana bilgi verdiğiniz için çok saolun.

 3. ben sansarları büyük sanırdım

 4. benim iki tane civcivim vardi sansar tam yiccekti sansara terlik firlattim

 5. bizimde 2tane civcivi yedi

 6. sansar denen adi hırsız benim denizli horozum öldürdü ertesi gün tekrar hırsızlığa geldi ama horoz yerine tüfek mermisi yedi darısı diğer sansarların başına

 7. bu hayvanı öldürün tepeli cem tokat

 8. benimde tavşanımı yedi hemde feci şekilde boğazını nasıl koparmışım anlatamam 🙁

 9. bizimde 5 tane cıvcıv vardı sansar bı yedı goremesınız korkudan bayıldım ole bı bogazını sıktı yarın yıne geldı ama cıvcıv yerıne terlık yedı

 10. Benimde tavşanım vardı. Vardı diyorum çünkü; sabah bahçeye çıktığımda kafes devrilmişti ve arkama döndüğümde tavşanımın bir kulağını, bir bacağını, tüylerini ve iç organlarını gördüm.

 11. benim 13 tane tavuğum vardı sansar hepsini önce kafasını koparıp sonra kanını içmiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir