Yeni Konular

Tahir Alangu Biyografisi

18250906a16e747bb2f207610004953b

Tahir Alangu 1915 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk ve ortaöğretimini tamamladıktan sonra 1938 yılında Kabataş Lisesi’ni biterten yazarımız daha sonra İstannbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Türkoloji eğitimi almaya başladı. 1943 mezun olduktan sonra bir çok farklı ilde edebiyat öğretmenliği yaptı. Daha sonra İstanbul’da Galatasaray Lisesi ve Robert Kolejinde edebiyat ve türkoloji dersleri vermeye başladı.

Tahir Alangu, edebiyatta bir çok tür ile ilgilenmekte, daha gençlik yıllarında itibaren yazmaya başlamıştı. Öğretmenlik dönemlerinde de yazmaya devam eden yazarımız, bir çok yazı,şiir, edebiyat,tarih ve halk bilim üzerine yazıları, Yurt, Tarihten Sesler, Yeni Türk gibi ve daha bir çok edebi dergide yayınlandı. Aynı zamanda da Vatan ve Cumhuriyet gazetelerinde (1960-1969 yılları arasında ) köşe yazarlığı yapmıştır.Özellikle Ömer Seyfettin’in bütün eserlerini baskıya hazırladı. Masallar, destanlar, gölge oyunları ve foklorik etmenler ile ilgili kuramsal sorunlar hakkında araştırmalar yapmıştır. Folklorü, statik ve dinamik folklor olarak ikiye ayırmış ve folklorün anlaşılması için böyle bir ayrıma gittiğini söylemiştir.

Halk bilimi incelemesinde geleneksel yöntemlere karşı çıkmış ve aslında bu bilimi çağdaş bir toplumun ortaya çıkması aşamsında eskinin temellerini üzerinden sağlam bir şekilde yükselmesine yardımcı olacak bir bilim olduğunu savunmuştur. Alangu bir yazısında şöyle demiştir: ‘ Milli kıymetlerimizi tanımadan, folklor ve etnografyamızı ilmi suallerle tekik etmeden dünya ölçüsünde eserler verecek bir milli edebiyat kalkınması imkansız olacaktır.’

Aslında yukarıda ki söylediği sözle tüm fotoğrafı önümüze koymuş ve edebiyat dünyasına yeni bir yön göstermiştir.

Tahir Alangu; ünlü oyuncu, komedyen ve tiyatrocu Ferhan Şensoy’un da hocalığını yapmıştır.

Yazar ve Edebiyat tarihçimiz Tahir Alangu 19 Haziran 1973’te hayatını kaybetmiştir.

Tahir Alangu’nun Eserlerinden Bazıları;

Çalgıcılı Kahveler İle Külhanbey Edebiyati ve Numuneleri, 1943

Kalavela, 1945

Billur Köşk Masalları, 1961

Keloğlan Masalları, 1967

100 ünlü Türk Eseri, 1974

Türkiye Folkloru El Kitabı, 1983

 

Kaynaklar: Tahir Alangu’nun Folklor Anlayışı, İsmail Görkem

https://tr.wikipedia.org/wiki/Tahir_Alangu

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir