Yeni Konular

Trafik işaretlerinin kullanım amacı nedir? Nerelerde kullanılır?

Trafik işaretlerinin kullanım amacı nedir? Nerelerde kullanılır?

Trafiği düzenlemek için kullanılan levhalar, sesli ve ışıklı görseller ve yer belirleyen tabelalar; trafikteki kuralları uygulamanın amacına uygun düzenlenmişlerdir. Levha olarak, karayolunda taşınabilir ve sabit bir nesne üzerine montajlanmış renk, yazı ve sembol il trafik kurallarının düzenlenmesi amacı ile hazırlanmış trafik tertibatıdır.

Trafik İşaretleri
Trafik İşaretleri

Karayolunda duran ve seyir halindeki araçların daha sağlıklı ve güvenilir biçimde karayolunu kullanabilmeleri için zaman içerisinde trafik işaretlerine ihtiyaç olduğu anlaşılmış ve bu anlayış doğrultusunda trafik işaretleri üretilmiştir.

Trafik İşaretleri
Trafik İşaretleri

İnsanların ve araçların karayolunu doğru kullanmaları, birbirlerine karşı güveni sağlamaları ile yakından ilişkilidir. Seyir halindeki bir aracın önceden yapacağı hareketi trafik işaretleri yardımı ile diğer araç ve insanlara göstermesi, güvenli bir trafik işleyişi için oldukça önem arz etmektedir. Bunun için araç sinyali ve etraftaki tüm trafik işaretleri karayolunu kullanan insan ve araçların aynı düzen içinde ilerlemelerini sağlamaktadır.

Trafik İşaretleri
Trafik İşaretleri

Örneğin; kırmızı ışıkta tüm araçların duracağı, önümüzde seyreden bir aracın ilerideki kavşaktan sağa yada sola döneceği gibi şekil ve hareketlerin tamamını bilmemiz trafik işaretleri yardımı ile olur. Güvenli bir yolculuk için bu kurallara uymak şarttır.

Trafik İşaretleri
Trafik İşaretleri

Sonuç olarak, trafik işaretleri insan ve araçların ortak kullanması için oluşturulmuş kurallar bütünüdür. Bu kurallara uygun hareket edilmesi can ve mal güvenliği açısından önemlidir. İşte bu doğrultuda araçların ve insanların ortak hareket ederek kimsenin canını tehlikeye atmadan trafik kuralları yardımı ile yolculuğuna başlayıp bitirmesi yerinde bir davranıştır.

2016-04-12_121502

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir