Yeni Konular

Unutulmayacak Müzisyenler -1

e95b169c6492c27c1b887755cac6dd48Unutulmayacak müzisyenler say say bitmez, lakin ileri ki yazılarda da listeyi kısa tutmaya çalışacağım. Bu adamlar ve kadınlar gerçekten çok güzel işler yaptı, iyi günümüz ve kötü günümüzde onların şarkılarıyla ağladık yada sevincimizi katladık. Sadece beş tanesini kendime göre sıraladım ve biraz onlardan bahsetmek istedim. Madem bu adamları dinliyoruz, bu adamlar nasıl ölmüş? Neler yaşamış? Son sözleri ne olmuş? gibi olaylara bir göz atalım dedim.
1- John Lennon

18-05-2015_212314

 Unutulmayacak müzisyenler‘in başında gelir kendisi. John Winston Ono Lennon ismi ile 9 Ekim 1940’ta İngiltere’nin Liverpool şehrinde dünyaya geldi. 2 yaşına girdiğinde John Lennon’ın ebeveynleri boşandı. Teyzesi ve amcası onu yetiştirdiler ve annesini lise çağında tanıyabildi. 55 senesinde teyzesi genç John’a ilk gitarını hediye etti. Ve arkadaşı Stu Suttclife ile birlikte The Silver Beatles isimli ilk grubunu kurdu. 1960 yılına geldiğinde grubun ismi The Silver Beatles’ı The Beatles’a çevirdi. Ve bundan bir yıl sonra Ringo Starr’da gruba katıldı. Love Me Do isimli ilk albümleri inanılmaz satış yaptı ve Dünya’nın gelmiş geçmiş en iyi grubu ilan edildi. 69 senesinde Yoko Ono ile evliliklerini duyurdular ve John, The Beatles’tan ayrıldı. Amerika’da bir ropörtaj da Beatles şu anda Hz. İsa’dan daha çok popüler dedi ve bu sözü tartışma yaratıp kariyerini düşürdü. Tekrar çıkış yakalamışken bir Beatles hayranı ve aynı zamanda akli dengesi bozuk Mark David Chapman tarafından öldürüldü. Son sözü “Ben John Lennon, Beatles’ın John Lennon’ı” olarak kayda geçmiştir.

 

2- Kurt Donald Cobain

18-05-2015_212339

 Unutulmayacak müzisyenlerde ikinci sıra Kurt Cobain’e ait. Kurt Cobain Hoquiam’da 20 Şubat 1967 de Dünya’ya geldi. Kurt Cobain 6 aylık olunca ailesi İskoçya’nın Aberdeen kentine taşındı. Yaşı sekiz’e geldiğinde anne ve babası boşandılar ve bunalıma girdi. Sadece Beatles dinleyen Kurt, babası bir plak şirketine üye olduktan sonra Led Zeppelin’de dinlemeye başladı. 12 yaşına girdiğinde The Melvins adında bir grubu ile takıldı ve gitar çalmayı öğrendi. Annesi notları iyi olmadığı için Kurt’u evden kovdu ve Kurt, Krist Novoselic ile birlikte bir grup kurdu. Daha sonra DGC ile anlaşma yaptılar ve yeni davulcuları Dave Grohl gruba katıldı. 92 yılında MTV Müzik Ödülleri’ne aday gösterildiler ve inanılmaz bir çıkış yakaladılar. Hayranlarına kötü davranırdı, ünlü olmak istemiyordu ve onu rahat bırakmalarını istiyordu. Midesindeki dayanılmaz ağrılar sebebiyle eroin kullanmaya başladı ve bunu bırakamadı. 24 Şubat 1992 yılında Courtney Love ile sadece bir bayan rahibe ile beraber evlendi. Kızı olmak üzereyken tedaviye yatmayı kabul etti. 18 Ağustos 1992 tarihinde kızı Frances Bean Cobain dünyaya gelmişti. 9 Nisan 1993 tarihinde Bosna’da ki olaylar için bir konser verdiler. Ve aynı yılın Ekim ayında Pat Smear gruba dahil oldu. Daha sonra MTV için New York’ta Unplugged bir konser verdiler, lakin Kurt konseri hiç umursamamış ( izlerseniz görebileceğiniz üzere) üstüne eski bir hırka eski kıyafetler giymiş ve başkalarının şöhret&ölüm hakkındaki şarkılarını söyleyerek sahneye çıktı. Birçok insan beğensede bu konserde sesi inanılmaz detone oldu ve şarkıları batırdı. 94 yılında kaldığı bir otelde şarabına yüksek doz uyku ilacı kattığı için komaya girdi. Bu olaydan sonra tedaviyi redderek evine döndü ve eşi Courtney Love tarafından. kendini pompalı tüfekle odaya kitlediği iddaa edildi. 18 Mart’ın akşamı Courtney Love polislere bu iddaasından bahsetti. Lakin Courtney sorgusunda tuhaf ifadeleri ile dikkat çekti, aslında onu silahla görmediğini söyledi. Her ne kadar şüphe duyulsa da serbest bırakıldı. 2 Nisan’da annesi Kurt’un hakkında kayıp ihbarı verdi çünkü unutulmayacak müzisyen altı gündür kayıptı. 8 Nisan sabahı alarm kurmaya gelen bir elektrikçi Kurt Cobain’in Seattle’da ki evinin garajında cesedini buldu. Kucağında bir pompalı tüfek tek bir mermi ile yüzünü dağıtmıştı. Lakin otopside bir sorun vardı, Kurt Cobain sıradan bir insanın tek başına alamayacağı dozda eroin almıştı. Her ne kadar Courtney Love’dan şüphelenilsede kanıt yeterli değildi. Lakin bir sorun daha vardı Kurt Cobain’in veda mektubunun son satırları ( Courtney ve Frances’i sevdiğinden söz ettiği satırlar. ) Courtney Love’ın el yazısı ile uyuşuyordu. Kim bilir? Unutulmayacak müzisyen intihar mı etti? Yoksa bir cinayete mi kurban gitti?

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir