Yeni Konular

Yemek Aşkına

6f1b45680fa1e3f21331cc656f2d975cBenim için özgünlüğü temsil eder kek yapmak. Basittir ve içine ne katacağınız size kalmıştır. Ama püf noktaları vardır ki keki önemli yapan olay da budur. Mesela özgünlüğünü ele almak isterim. Ana malzemeler olan un, süt, yumurta, şeker ve yağ haricinde, içine ilave edeceğiniz çeşitli malzemelerle  kekinize istediğiniz lezzeti ve kullanacağınız kalıplarla istediğiniz formu verebilirsiniz. Basittir ve ucu açıktır. Hayal dünyanızda  şekillendirip istenilen formu ve süslemeyi kekinizde uygulayarak hem farklı hem de özgün sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kek yapmak benim için terapi gibidir. Eminim çoğu kişi içinde öyledir. Canınız sıkkın, tatil gününüzdür yada iç dünyanızda fırtınalar kopar ama kimse sizi anlamaz en iyi bildiğiniz şeyi yapmak o an sizi hem rahatlatır hem de düşüncelerinizi dağıtmanıza yardımcı olur. Bu bakımdan bana terapi gibi gelen şey aynı zamanda vaktimi güzel değerlendirip ortaya şık, hoş bir sonuç çıkarmamı sağlar, beni rahatlatır ve mutlu eder. Eğer iş stresinden, yoğunluktan ve yorgunluktan muzdaripseniz sizi hayal dünyanızda tasarladığınız o muhteşem kekleri, mutfağınıza girip hemen yapmanızı tavsiye ederim. Bir başka yönden ele alacak olursak kek yapmak, size övgüler taktirler ve mutlu birliktelik sunar. Mutlu birliktelik mi, ne alakası var ! demeyin.. Kendi emeğinizle ortaya koyduğunuz muhteşem bir kek belki de eşinizi veya sevgilinizi (erkeklere hitaben ) mutlu etmenin yanında, onun gözünde  hamarat bir kadın izlenimi verebilir. Kek yapmak önemlidir. Kekiniz, sizi ifade eder. Becerilerinizi , duygularınızı hatta o anki ruh halinizi bile ifade edebilir. Güzel bir sonuç elde ettikten sonra , sizin beğeniniz bu kek üzerinde çok önemli, önce kendiniz beğenin ve sevdiklerinize ikram edin. Size tebrik ve iltifat olarak geri dönecek her bir cümle size daha fazlasını yapma isteği ve mutluluk getirir.

Bir çok kek tarifi vardır, hiç birine bağlı hissetmeyin kendinizi. Sadece püf noktaları ve ana malzemeleri uygularsanız içine ilave edeceğiniz pek çok lezzetli malzeme doğru kullanıldığı sürece size başarılı bir sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır. Ucu açık bir tariftir kek. Mesela pek çok yemek sitesinde dolaşırsınız lezzetli kekler görür tariflerini alırsınız, uygularsınız belki başarılı sonuç alamazsınız çoğu zaman. Çünkü püf noktalarını vermeyebilir veya eksik malzeme yazılmış  olabilir. Yada hanımların kek börek kısır gibi muhteşem yemeklerin sunulduğu altın günleri veya ev ziyaretlerinde hazırlamış oldukları o muhteşem özgün kekler, tarifler istenildiği taktirde sunulur. Tarifleri alırsınız belki birebir uygularsınız hoşunuza gider, belki de kendinizden bişeyler katarak yaratıcılık yeteneğinizi kullanırsınız güzel sonuçlar elde edersiniz, kendinizle gurur duyarsınız bu güzel bir duygudur. Önemlidir, kişiyi motive eder, rahatlatır ve belli bir doyuma ulaştırır.

Mesela elinizdeki malzemelerle yapacağınız pratik kekler vardır. Malzemeleri artırarak hem maliyeti yükseltmiş olursunuz dem de lezzetini. Size kalmış. Kategorize etmek gerekirse, halkın alım gücüne göre de sıralamak mümkündür. Sade kek ; maliyet bakımından her kesimin malzemeleri rahatlıkla alıp yapabileceği bir kek iken, frambuazlı kek yapmak istediğimizde veya satın almak istediğimizde maliyeti hem artar hemde alım gücü azalır. Bu bakımdan, elinizde frambuazlı veya  pahalı meyveler içeren kek tarifi mi var, değiştirin içine yazdan alıp buzluğa atmış olduğunuz vişneyi veya elinizde ne malzeme varsa onu kullanın, bağımsız olun. Herkesin alım gücü lezzet anlayışı farklı olduğunu varsayarak farklı kekler yapmak mümkün.

Püf noktalarını da ayrıca paylaşmak isterim. Örneğin sade kek yapacaksınız. Yumurtalarınızın ve sütünüzün  oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Margarin kullanacaksanız önceden eritin ve soğumaya bırakın. Ununuzu eleyerek ilave edin ve en önemlisi kabartma tozunu ilave ettikten sonra kesinlikle mikserle çırpmayın, tahta kaşık kullanın. Yumurtaların sarısını ve beyazını ayırın, sarısını ayrı beyazını ayrı çırpın dikkatlice birleştirin. Pişirme evresinde 180 derece idealdir ve ne tür kalıplarda yaptığınıza bağlı olarak süresini belirleyin. Örneğin standart kek kalıbında yapacak olursanız 40- 45 dakika yeterli olacaktır. Pişip pişmediğini yine bir kürdan batırdıktan sonra kürdana yapışan birşey yoksa anlayabilirsiniz. Aslında bakıldığında basittir, ama püf noktalarını bilmekte fayda var. Güzel sonuçlar aldığınız başarılı kekler yapmanızı dilerim.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Açma Poğaça Yapılışı Evde Açma Nasıl Yapılır

Açma Poğaça Yapılışı Evde Açma Nasıl Yapılır

Açma Poğaça Yapılışı evde Açma Nasıl Yapılır? Resimlerle Açıklamalı Yapılışı. Pastane Şeklinde Açma Yapılışı nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir