Yeni Konular

Zonguldakta göçük altında kalan 30 kişi hayatını kaybetti

Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğündeki patlamadan sonra madende mahsur kalan 30 işçiden 28 kişinin cesedine ulaşıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, arama ve kurtarma çalışmalarının yapıldığı 75. Yıl Cumhuriyet Kuyusu alanı önünde gazetecilere açıklama yaptı.

Bakan Yıldız, daha önce ulaşılan ceset sayısının 19 olduğunu açıkladı. Basına açıklaması sırasında Yıldız, yetkililerden son durumla ilgili telefonla bilgi aldı ve 9 cesede daha ulaşıldığını öğremn.

Göçük altında 24 saat kesintisiz sürdürülen çalışmalar sonucunda cesetlere ulaşıldığını ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

”Milletimizin, yakınlarının başı sağolsun. Diğerleriyle alakalı, 30’a tamamlanmasıyla alakalı arama çalışmalarımız devam ediyor. Dün gece ulaşılamamış olan platform bir takım riskler alınarak, tamir edilerek oraya ulaşıldı ve arkadaşlarımız havuz mevkinde 19 işçi kardeşimizin cesedine ulaştı. Şu anda Gelik mevkisinde bin 200 metrede ulaşım yolunda göçük hala tahkim ediliyor ama biz Karadon mevkisinden, asansörlerin bozulduğu, platformun altından tamamen dağıldığı yerden bir risk alarak girdik.”

Karadon mevkinde asansör platformlarının tamiriyle ilgili çalışmaları sürdürdüklerini anlattıklarını belirten Bakan Dinçer de ”Arkadaşlarımız dün gece yarısı platformu biraz riskli de olsa kullanılacak hale getirmeyi başardılar. Onu yaptıktan sonra da aşağı havuzun bulunduğu bölgeye ulaşabildiler. Havuzun orada arkadaşlarımız vardı. Allah rahmet eylesin, hepimizin başı sağolsun” diye konuştu.

Dinçer, bir soru üzerine, ”Zaten bizim tespitlerimiz arkadaşlarımızın kaza anında hayatını kaybettiği yönündeydi” dedi.

Bakan Yıldız, hummalı bir çalışmanın sürdürüldüğünü ifade ederek, basın mensuplarından anlayış beklediklerini söyledi. Yıldız, ”Buradan lütfen ayrılmayın. Kriz merkezi burası. Biz haberleri buradan yürüteceğiz. Ambulanslar gidip gelirler, hastaneye sevkiyat yapabilirler, sağlık çalışanları orada olabilir. Onların görevleri ayrı ama medya mensupları burada bulunsun kriz merkezimiz burada” diye konuştu.

Bakan Dinçer, cesetlerin Karadon mevkinden 2 saatte çıkarılabileceğini bildirdi.

”Ailelere haber verildi mi, tepkileri ne oldu?” sorusu üzerine Dinçer, henüz cesetlerin teşhis edilmediğini, bunun ardından ailelere bildirileceğini ifade etti.

Ulaşılamayan diğer iki kişiyle ilgili haberi de aldıklarında basına duyuracaklarını söyleyen Yıldız, ”Haberleri sıcağı sıcağına kriz merkezinin bulunduğu yerden duyuracağız” dedi. Yıldız, Karadon mevkisine basın mensuplarının gitmemesini istedi.

Yıldız, cesetlerin göçük altında bulunup bulunmadığına ilişkin bir soru üzerine, cesetlerin açık alanda bulunduğunu belirterek, ”İlk teşhis karbonmonoksit zehirlenmesi olduğu yönünde bunu daha sonraki çalışmalar netleştirecek” dedi.

”Patlamadan birkaç saat sonra girilseydi kurtarılabilirler miydi” sorusuna Yıldız, ”Platform dağılmış girilemedi” karşılığını verdi.

CESETLERİN ÇIKARILMAYA BAŞLANDI

Zonguldak’ta maden ocağında toprak altında kalan işçilerin cesetlerinin çıkarılmasına başlandı.

Maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden işçilerin ulaşılan cesetlerinin çıkarılma çalışması son aşamaya gelindi.
Cesetlerin çıkarılacağı Karadon kuyusu alanına çok sayıda ambulans hazır bekletildi. Şimdiye kadar 8 madencinin cesedi çıkarıldı. Çıkarılan cesetler hastaneye götürüldü.

Kuyu önünde polisin geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir