Yeni Konular

10 Unutulmaz Türkçe Rock Şarkısı

65d1dc38c39125ad2c24469a468d932210 Unutulmaz Türkçe Rock Şarkısı

Rock müzik tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok seviliyor. Ve müzik tarihimiz bir birinden güzel Türkçe rock müzik şarkılarıyla dolu.

Bu şarkıların arasından seçim yapmak ne kadar zor olsa da en sevilenleri derlemeye çalıştık bu listemizde.

Listeye bakalım.

1-Çöpçüler (Erkin Koray)

2015-03-25_162505

Türkçe rock denilince akla gelen ilk isim şüphesiz Erkin Koray. Erkin Koray imzalı Çöpçüler de Türkçe sözlü rock müzik şarkıları arasında en sevilen, en unutulmaz şarkıdır. Özellikle aşıkken insanı kendinden geçiren bu harika şarkı listemizin ilk sırasında olmayı sonuna kadar hak ediyor.

 

2-Paramparça (Teoman)

2015-03-25_162639

Ben rock müzik sevmem diyenleri bile kendinden geçirmeyi başarmış bu nadide Teoman şarkısı listemizin 2. Sırasını alıyor. Teoman’ın 2000 senesinde çıkardığı Onyedi albümündeki bu parça aradan geçen senelerde popülerliğinden hiçbir şey kaybetmiş değil. Bu arada şarkının muhteşem sözleri de Teoman’ın söz yazarı olarak ne kadar başarılı olduğunun da en büyük kanıtı. Albüme adını veren Onyedi şarkısı da apayrı bir güzelliktir, eklemeden edemedik.

3-Çektir Git

Çektir Git Mavi Sakal
Çektir Git Mavi Sakal

Tibet Ağırtan’lı Mavi Sakal’ın Çektir Git şarkısı nasıl unutulabilir ki? Müziğinin yanı sıra isyankar sözleriyle de tam bir rock hatta hard rock klasiğidir. Bugün bile hala “eğer beni istemiyorsan çek de çek de çek çektir git!” diye bağırılarak sevgililerden ayrıldığı bilinen bir gerçektir. Bu arada Türkiye’ye birçok rock müzik şarkıcısı ve grubu kazandıran Mersin’den çıkma bir grup olduğunu da söyleyelim Mavi Sakal’ın.

 

4-Yeni Bir Gün (Kurtalan Ekspres-Hayko Cepkin)

2015-03-25_162909

Yeni bir gün aslında sözü ve müziği Barış Manço’ya ait bir şarkıdır. Ancak biz listemize çok daha yeni bir versiyonu olan ve Barış Manço’nun eski grubu Kurtalan Ekspres’nin son yılların en önemli rock şarkıcısı Hayko Cepkin ile birlikte söylediği versiyonunu aldık. Zira eski hali rock soundunda değildi. Şunu da söylemeden edemeyeceğiz, Barış Manço tüm şarkılarında olduğu gibi Yeni Bir Günde de muhteşem söz yazarlığını gözler önüne sermiştir.

5-Yalan Dostum (Kurban)

2015-03-25_162359

Yalan dostum aşk diye bir şey yok, aşk dediğin üç günlük eğlence! Evet, Kurban’ın Yalan Dostum şarkısı Türk rock müzik tarihinin en sevilen şarkılarından biri. Rock barlarda çalındığında yüzlerce kişinin bir ağızdan yok! yok! diye bağırarak eşlik ettiği bu şarkı olmadan listemiz kesinlikle eksik kalırdı.

6-Afili Yalnızlık (Emre Aydın)

Çıktığı ilk dönemde hemen herkesi kalbinden yakalayan Afili Yalnızlık sözleri ve müziğiyle olduğu kadar Emre Aydın’ın içe işleyen vokaliyle de bugün hala aynı keyifle dinleniyor.

7-Yağmurlar (Şebnem Ferah)

2015-03-25_163025

Tükçe rock denilince akla gelen ilk kadınlardan biri Şebnem Ferah. Şebnem Ferah’ın Yağmurlar şarkısı kesinlikle bir klasik. Bu şarkıyı sevmeyen ben rock müzik seviyorum demesin, o derece yani.

8-Eski Köprünün Altında (Duman)

2015-03-25_163130

Bir fenomen olan Duman grubunu ilk bu şarkıyla duyduk ve çok da sevdik! Birçok kişi için Eski Köprünün Altında şarkısı hala vazgeçilmezdir. Biz de müzik tarihimize geçmiş böyle muhteşem bir grubun ilk şarkısı olması sebebiyle listemizde yer vermeyi uygun bulduk.

9-Aşk Her Şeyi Affeder mi? (Özlem Tekin)

2015-03-25_163204

Türkçe rockun çılgın kadın solisti Özlem Tekin’in Aşk Her Şeyi Affeder mi? Şarkısı hala en çok dinlenenler arasında. Gerçekten de muhteşem bir şarkı olduğunu kimsenin inkar edemeyeceği kadar sağlam müziği, sözleri olan bu şarkı Özlem Tekin’in nevi şahsına münhasır vokaliyle de ölümsüzlüğü yakalamıştır.

10-Vak The Rock (MFÖ)

2015-03-25_163552

Her ne kadar esprili bir şarkı olsa da gayet sağlam rock sounduna sahip bir şarkı olan Vak The Rock listemizin son sırasına kuruluyor. Kaldı ki müzik tarihimizdeki en eğlenceli şarkılardan biri olmayı da başaran Mazhar, Fuat, Özkan imzalı Vak The Rock ile kafa sallayanlar bile olduğu rivayet edilir. Evet, listemizin sonuna geldik, umarız tarihimize geçmiş Türkçe rock şarkılarını hatırlamak sizleri eski günlere götürmüştür.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Pokemon Go Haberleri ve Geyikleri

Pokémon Go insan yaşamında hareketlilik katan ve akıllı telefonlar ile oynanacak güzel bir oyun olarak …

Bir cevap yazın