Yeni Konular

11 Yeni Böcek Türü Bulan Türk Mucitler

11-yeni-bocek-turu Türkiye’nin güçlü jeopolitik konumu itibariyle oldukça zengin ve bol seçenekli bir faunaya sahip olduğu bilinmektedir. Ülkemiz aynı zamanda hem kayak yapılabilen, hem de denize girilebilen bir yapıdadır. Bu yüzden de turizm cenneti olarak bilinir. Aynı zamanda doğayla barışık birçok ili ve ilçesi olan ülkemizin, çeşitli özellikleri de bulunmaktadır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Çoşkun Güçlü yeni bir çalışmada bulundu. Yaptığı araştırmalar sonucunda ise 11 yeni böcek türünün olduğunu da belirttiler. Böcekleri araştıran bilim insanları, ” sistematik bilim ” denildiğini söyleyen Güçlü aynı zamanda doğada , ” yeni ve bilinmeyen böcek türleri bakımından sistemde yeri olmayan hiçbir canlının bilimsel değeri olmaz ” şeklinde cevap verdi.

 

Bilim adamı, aynı zamanda elinize aldığınız böceğin ne olduğunu bileceksiniz ki ona göre araştırma yapabilesiniz şeklinde sözlerine ekledi. Sistematik bilimin zor bir alan olduğunu da belirten Güçlü, konuya şöyle devam etti ;

 

Böcek dediğimiz hayvan çok küçük bir canlıdır. Bu canlıların tespit edilmesi için iki aşama bulunur. İlk aşama böceklerin yakalanma aşamasıdır. İkinci aşama ise böceklerin preparasyonudur. Daha sonra ise çeşitli çalışmalar ve metotlar ile bu canlıların teşhislerinin yapılması işlemidir. Büyük hayvanların bile birbirlerinden ayırt edilmesinin zorlukları olduğu gibi, 1 milimetre çapındaki bu böceklerin de birbirlerinden ve gözlerinin çapının büyüklüğü baz alınarak ayrılması da çok zor bir iştir. Bu yüzden çoğu bilim insanı bu işle uğraşmamaktadır. Güçlü, yeni bir tür bulduklarında ise bu böceklerin yeni bir tür olup olmadığını ise çeşitli testler yaparak anlayabildiklerini ifade etti. Yeni keşif edilen böcek türleri için dünyanın diğer böcek müzelerine gittiklerini ve aynı böcekten olup olmadığına da baktıklarını belirtmektedirler. Bulunan yeni 11 türdeki böceğe ise henüz yeni isim koyamadıklarını fakat yakın zamanda böceğin bulunduğu yörenin ismine yakın isimler verilebileceğini de ifadelerinde belirttiler.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Pokemon Go Haberleri ve Geyikleri

Pokémon Go insan yaşamında hareketlilik katan ve akıllı telefonlar ile oynanacak güzel bir oyun olarak …

Bir cevap yazın