Yeni Konular

Antoine Lavoisier 1789 İhtilalilin Kurbanı Kimyacı Kimdir

Cellat giyotine götürmeye giderken okuduğu kitaba ayraç koyan kimyacı kimdir
Antoine Lavoisier 51 yaşında iken (1743-1794) devrim adına kafası giyotinle uçurulur. Antoine Lavoisier, boynunun vurulmasını beklerken kitap okuyordur. Cellat, onu giyotine götürmek için yanına geldiğinde, Lavoisier, nerede kaldığını unutmamak için okuduğu kitabın arasına bir kitap ayracı koymuştur.

Ünlü Fransız kimyacı Antoine Lavoisier?in 1789?daki Fransız Devrimi sonrasında giyotinle idamı öncesinde bu tür bir deneyi,denek kendisi olmak üzere tasarladığı sıkça anlatılan bir hikayedir. Buna göre, Lavoisier arkadaşından, kendi başı giyotinle vücudundan ayrıldıktan sonra gözlerini kaç defa kırpabileceğini saymasını istemiş. Ancak, çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilere göre, öyle görünüyor ki bu hikaye Lavoisier?in bilim ve deneye olan tutkusunu vurgulamak amacıyla uydurulmuş bir masaldan ibaret.

imya biliminin dehası Lavoisier? nin, asıl eğitimi hukuktu ve Paris Barosu?na kayıtlı bir avukattı.

Bilimsel gözlem ve yorum üzerine yaptığı konuşmaları nedeniyle bütün dünyada ün kazanmıştı. Kimya bilimini reddeden yobazları gösterip ?Bu kelleler hiçbir şeye yaramaz? dediği için tutuklandı. Aynı gün yargılanıp, giyotinle ölüme mahkum edildi.

Lavoisier; matematikçi Lagrange? i çağırdı ve?kafam sepete düştüğünde gözlerime bak. Eğer iki kere göz kırparsam; insanın kafası kesildikten sonra bir süre daha beyin düşünmeye devam etmekte demektir?? dedi. Lavoisier? in kafası kesildi, sepete düştü ve gülerek iki kere göz kırptı.

Matematikçi Lagrange diyor ki;

?Lavoisier? in son saniyedeki ispat arayışı, bilimselliğin yüzyıllar sürecek meşalesidir. Ama o yobaz kafalar asırlarca karanlıkta sürünecekler, insanlığı da süründürecekler??

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir