Yeni Konular

3. York Dükü Richard Kimdir

Richard Plantagenet, Duke of York

  1. York Dükü Richard

 

(Doğumu : 21 Eylül 1411 – Ölümü : 30 Aralık 1460, Wakefield yakınları, Yorkshire, İngiltere), İngiltere tahtını ele geçirmeye yönelik girişimleriyle Güller Şavaşları’nın başlamasında etkili olan İngiliz soylu. 1455’ten 1485’e değin süren savaşın ilk beş yılı boyunca kısa sürelerle yönetimi denetim altında tutmuştur. İngiltere kralları 4. Edward’ın ve 3. Richard’ın babasıdır.

 

1415’te amcası Edward’ın yerine York dükü oldu. Kral 3. Edward’ın (1327 – 1377) üçüncü oğlu Clarence dükü Lionel’ın soyundan geldiğinden, taht üzerindeki veraset hakkının Edward’ın dördüncü oğlunun soyundan gelen 6. Henry’inkinden (1422’de tahta çıktı) daha öncelikli olduğunu düşünüyordu. Gene de 1436 – 1437 ve 1440 – 1445 arasında Fransa ve Normandiya

valisi olarak 6. Henry’ye sadakatle hizmet etti. Aynı dönemde hükümet üzerindeki denetimini giderek artıran güçlü Beaufort ailesine karşı gelişen muhalefete katıldı. 1447’de Gloucester dükü Humphrey’nin ölmesiyle tahtın ikinci sıradaki vârisi durumuna geldiyse de Beaufort’ların girişimiyle genel vah olarak İrlanda’ya gönderildi. Gerçekte sürgün olan bu görevinden İngiltere’ye dönüşünde (1450) Henry’nin yeni başbakanı Somerset dükü Edmund Beaufort’a karşı yürütülen muhalefetin başına geçti.

 

  1. Henry’nin Temmuz 1453’te ruhsal dengesini yitirmesinden sonra hırslı bir kadın olan Kraliçe Anjou’lu Margaret Somerset’in de desteğiyle naipliği ele geçirdi. Ama Margaret yönetiminin yarattığı hoşnutsuzluklar karşısında, parlamento Mart 1454’te York’u krallığın koruyucusu (protector of the realm) ilan etti. İleride tahta kendi oğlunu geçirmeyi planlayan ve York’un bunu engellemesinden çekinen Margaret, Aralık 1454’te yeniden sağlığına kavuşan 6. Henry’yi York’u görevden alarak yerine Somerset’i geçirmeye ikna etti. Bunun üzerine hemen bir ordu oluşturan York’un birlikleri, 22 Mayıs 1455’te Hertfordshire’daki St. Albans’ta yapılan çarpışmada da Somerset’ı öldürdü. York böylece hükümetin denetimini ele geçirdiyse de Ekim 1456’da denetim yeniden Margaret’e geçti. 1459’un sonunda taraflar arasındaki çarpışmalar yeniden başladı. York’un yetenekli komutanlarından Warwick kontu Richard Neville Temmuz 1460’ta Northampton’da Lancaster yanlılarını yenilgiye uğratarak kralı tutsak aldı. Bunun üzerine, Henry’nin ölene değin tahtta kalması ve yerine York’un geçmesi konusunda uzlaşmaya varıldı. Ama oğlunun veraset hakkından vazgeçmeye yanaşmayan Margaret İngiltere’nin kuzeyinde bir ayaklanma başlattı. Ayaklanmayı bastırmak üzere harekete geçen York, Wakefield yakınlarında yapılan bir çarpışmada Lancaster yanlılarınca öldürüldü. Oğlu Edward ertesi yıl tahtı ele geçirerek 4. Edward adıyla kral oldu.
   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir