Yeni Konular

4.5G’ye Geçerken Bilmeniz Gereken 10 Şey

4.5G’YE GEÇERKEN BİLMENİZ GEREKEN 10 ŞEY

Mobil iletişimde son teknoloji birçok ülke bizden daha önce geçtiği için genel adıyla 4. Nesil Mobil İletişim yani 4G olan, fakat ülkemizde geç geçilmesinden dolayı oluşan teknolojik geriliğin eşitlenmesi amacıyla bir derece yükseltilerek 4. Nesil Teknolojinin üstü olan 4.5G’dir. 1 Nisan itibariyle ülkemizde aktif olarak kullanılan tüm GSM operatörleri 4.5G teknolojisine geçecek. 4.5G’ye geçmek için hazır mıyız? Bu teknolojiye geçmeden önce bilmeniz gereken 10 hususu sizler için sıraladık.

4.5g-ile-ilgili-bilmeniz-gereken

BİLMENİZ GEREKEN 10 HUSUS!

  • 5G ile şu an kullanmış olduğumuz internet hızı on ile on iki kat artacak. 3G ile saniyede maksimum 28 mbps’lik hız sunuluyor, 4.5G’ye geçildiğinde saniyede ortalama 375 mbps olacak. Dolayısıyla fotoğraf video gibi medyaları gönderip almamız çok daha hızlı olacak. 3G ile 1 saatte indirdiğimiz filmi 4.5G ile 6 saniye gibi muazzam bir sürede indireceğiz. Bununla birlikte konuşmalardaki ses kalitesi de çok artacak
  • Ülkemizde kullanılan operatörler 1 nisan tarihinden itibaren 81 il merkezinde sunulmaya başlanacak. Ancak 3G teknolojisinde olduğu gibi 4.5G’de de tüm kesimler aynı anda bağlanamayacak. Nüfusu yoğun olan yerler bu konuda daha avantajlıyken, kırsal kesimler biraz daha bekleyecek. İhale şartnamesine göre operatörler 7 yıl içinde ülkemizin yüzde 95’ine hizmeti ulaştırmak zorunda. 8 yıl içinde de tüm il ve ilçelerin yüzde 90’ında hizmet sunmak zorunda olacak.
  • Otomatik geçiş şu an imkânsız. Dolayıyla operatörlerinizin 4.5G’ye katılım için başlattıkları sms başvuru kanallarını takip etmelisiniz.
  • EN önemli husus, cep telefonunuz 4.5G’yi desteklemeli. Eğer sim kartınız 4.5G’yi desteklemiyorsa bunu tüm operatörler ücretsiz olarak değiştiriyor. Hatta bu değişiklikle beraber data hediyesi veriyorlar
  • Zorunlu değil. 4.5G’ye geçmekte mecbur değilsiniz. İsteyen 2G isteyen 3G’de kalabilir.
  • Faturam artar mı? 4.5G ile birlikte aynı paraya daha fazla data alabileceksiniz. Örneğin, 3G ile aldığınız 3GB’lık dataya 30 lira ödüyorsanız, 4.5G’de 30 liraya 5 GB data alabileceksiniz.
  • Bilindiği üzere 3G’de 2G’ye göre pil kullanımı daha fazlaydı. Bunda da öyle olacak. Artacak kullanıma doğru orantılı olarak pil kullanımı da artacak, 5G ile pil süresi azalacak.
  • Mobil cihazınızı modem olarak kullanma! 4.5G ile birlikte mobil cihazlarınızı modeme dönüştürerek bilgisayarlarınızda da kullanabileceksiniz.
  • Sim kartınızı değiştirdikten sonra banka şifrelerinizi de değiştirebileceksiniz.
  • Önceden bağlantı için en fazla 5 saniye beklerdik. 4.5G ile birlikte bu rakam 8 saniyeye kadar çıkacak.

4.5g

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

Google Yeni 3D Sanal Gerçeklik Tilt Fırça ile Çizim ve Modelleme

Uzay teknolojisine büyük yatırımlar yapan Google teknolojiyi yapmak ve üretmek için büyük bir güç harcıyor. İnternet aleminin …

Bir cevap yazın