Yeni Konular

Abdominal Aort Anevrizması

b68441b996e9087210e63dcfdd31b5c1TANIMI

Abdominal aort anevrizması, aortta vücudu besleyen ana kan damarının alt bölümlerinde genişlemiş bir alandır. Aort bir bahçe hortumu kalınlığında, kalpten çıkan ve göğsün ortasından geçen bir damardır. Aort vücudun ana kan tedarikçisi olduğu için bir rüptüre abdominal aort anevrizması hayatı tehtit eden bir kanamaya sebep olabilir. Abdominal aort anevrizmasının gelişme hızına göre tedavi, aktif izlemden acil ameliyata kadar değişiklik gösterebilir. Abdominal aort anevrizması bulunduğunda doktorlar hastalığı yakından takip ederler çünkü eğer ameliyat gerekli olursa planlanabilsin. Rüptüreabdominal aort anevrizması için acil ameliyat riskli olabilir.

 

BELİRTİLER

Abdominal aort anevrizması genellikle belirti göstermeden yavaş bir şekilde büyürler. Bu onları tespit etmeyi daha da zorlaştırır. Bazı anevrizmalar asla rüptüre olmazlar. Birçoğu küçük başlar ve genişlemek için zamanları olmasına rağmen küçük kalırlar. Diğerleri hızlıca büyür. Bir abdominal aort anevrizmasının ne kadar hızlı büyüyebileceğini tahmin etmek zordur. Bir abdominal aort anevrizması büyürken, bazı insanlar şunları farkedebilir :

– Göbek deliğinin yakınlarında nabız atışı, titreşim

-Karnın veya karnının tarafında derin ve sürekli bir ağrı

-Sırt ağrısı

 

BİR DOKTORA GÖRÜNDÜĞÜNÜZDE :

Eğer bu listedeki belirtilere sahipseniz bir doktora görünmelisiniz.

Büyüyen abdominal aort anevrizması riskine sahip sigara içen veya aile geçmişinde bulunan 60 yaş ve üstü herkes durum için düzenli bir taramayı düşünmelidir. Erkeklerde sigara  içmek abdominal aort anevrizmasını önemli ölçüde artırır. 65 ve 75 yaş arası erkekler hiç sigara içmemiş olsalar bile bir kereliğine abdominal ultrason kullanarak abdominal aort anevrizması taraması yaptırmalıdırlar. Eğer aile geçmişinizde abdominal aort anevrizması varsa doktor, durumu görüntülemek için ultrason testi önerebilir.

Kadınlar için özel bir tarama önerisi bulunmamaktadır. Eğer risk fatörlerinize dayalı bir ultrason testi olmanız gerekiyorsa doktorunuza danışın.

 

SEBEPLER

Çoğu abdominal aort anevrizması aort damarınızın göbek deliği veya onun yakınlarındaki yerlerde meydana gelir. Abdominal aort anevrizmasının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bazı faktörler gelişmesin rol oynayabilir :

-TÜTÜN TÜKETİMİ : Sigara içmek ve diğer tütün tüketimi şekilleri abdominal aort anevrizması riskini arttırır. Sigara arterlerin doğrudan neden olduğu zararlı etkilerine ek olarak, sizin arter (ateroskleroz) yağlı plakların birikimi ve yüksek kan basıncına zararda  verir. Sigara aorta daha fazla zarar vererek anevrizmanın daha hızlı büyümesine neden olur.

-ARTER DAMARLARININ SERTLEŞMESİ(ateroskleroz) : Ateroskleroz yağ ve diğer maddelerin damarlarda birikmesi sonucuyla oluşur, bu da anevrizma riskini arttırır.

-AORT ENFEKSİYONU(VASKÜLİT) : Nadir durumlarda, abdominal aort anevrizması, aort duvarının bir bölümü zayıflatan bir enfeksiyon veya enflamasyon ile kaynaklanabilir.

Anevrizmalar aorta boyunca gelişebilir, ancak aortun üst kısmında ortaya çıktığında, onlara torakal aort anevrizması denir. Ama genel olarak anevrizma aortun alt kısmında oluşmaktadır ve ona da abdominal aort anevrizması denir.

 

TEDAVİLER VE İLAÇLAR

-KÜÇÜK ANEVRİZMA

Eğer küçük bir abdominal aort anevrizmanız (çapı 4 cm büyüklüğünde) varsa, ve hiç bir belirtiniz yoksa doktorunuz ameliyat yerine izle ve bekle (gözlemleme) yaklaşımını önerebilir. Genellikle küçük anevrizmalar için ameliyat gerekli değildir çünkü, ameliyat riski muhtemel rüptür riskine ağır basabilir. Eğer bu yaklaşımı seçtiyseniz doktorunuz sizi her 6 ayda 12 defa anevrizmanızı ultrasonla kontrol edecek ve sizi, eğer sırt ağrısı gibi olası bir belirtiniz oluşursa bunu söylemenize teşvik edecek.

-ORTA ANEVRİZMA

Bir orta anevrizmanın ölçüleri 4 ile 5.3 cm arasında değişir. Bu anevrizmada beklemek ile ameliyat olmak arasındaki riskler daha az belirgindir.Ameliyat olmak ile beklemek arasındaki yararları ve riskleri doktorunuzla tartışmanız gerekir. Eğer yakın izlemi tercih ederseniz, anevrizmanızı gözlemlemek için 6 ayda 12 defa ultrasona girmeniz gerekir.

BÜYÜK, HIZLI BÜYÜYEN VEYA SIZINTI YAPAN ANEVRİZMA

Eğer böyle bir anevrizmanız varsa (5.6 cm’den büyük) ve düzeli olarak büyüyorsa (6 ayda  0.5 cm) ameliyat olmanız gerekmektedir. Buna ek olarak sızıntı yapan, hassas ve acılı bir anevrizma da tedavi gerektirir. Abdominal aort anevrizması için 2 tür ameliyat vardır.

-AÇIK ABDOMİNAL AMELİYATI

Abdominal aort anevrizmasını onarmak için aorttaki hasarlı bölümün çıkarılıp yerine sentetik tüp (greft) dikilir. Bu tür bir ameliyat sonrası tamamen iyileşmek bir ay veya daha fazla alacaktır.

-ENDOVASKÜLER AMELİYATI

Endovasküler ameliyat bazen anevrizma tedavisi için kullanılan daha az invazif bir işlemdir. Doktor bacaktaki arterden  girerek aorttaki anevrizma olan yere sentetik tüp (greft) takılır. Greft ( metal örgü ile kaplı tüp) anevrizma yerine yerleştirilir ve küçük kanca veya pimlerle yerine sabitlenir. Greft anevrizma rüptürünü önlemek için aortun zayıflamış bölümünü güçlendirir.

Endovasküler ameliyatı olan hastaların iyileşme süresi açık abdominal ameliyatı olan hastalardan daha kısadır. Ancak takip randevuları daha sık olur çünkü  endovasküler greftler sızıntı yapabilir. Takip ultrasonları ilk yıl için 6 ayda bir kez ondan sonraki yıllar için yılda bir kez yapılır. Hem endovasküler ameliyatın hem de açık ameliyatın uzun süreli sağ kalma oranları benzerdir. Tedavinin seçenekleri, anevrizmanın konumu, yaş, böbrek fonksiyonu, ameliyat veya endovasküler tedavinin riskini artırabilecek koşullar gibi faktörlerin çeşitliliğine bağlıdır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın