Yeni Konular

Acının Derecesini Ölçmek Mümkün Müdür

Hayatımızda her birimizin başına gelen fiziksel acıların başkalarında da aynı derece de mi olduğunu merak etmişizdir. Ya da başka biri ile aynı hastalığa yakalandıysak ağrının da aynı şiddette mi olduğunu düşünmüşümdür. Bunu ölçmek mümkün müydü?

 

Acıların insanların kişiliklerine göre de değişebilmekte olduğu görülmüştür. Yani eğer atletik biri iseniz vücudunuz daha kolay acıyı alt edebilir. Bunun dışında da vücudunuzun daha fazla kullanıldığı kısım daha az acıdan etkilenir. Yani eğer vücudunuzda sağlak (sağ tarafını kullanan) biri iseniz sağ tarafınız daha güçlü olacaktır.

 

Acının şiddeti de yaşadığımız rahatsızlığa göre değişecektir. Yani eğer kasınız bir hasar oldu ise bu size bunun acısı ağrıma gibi olabilmektedir. Sinirler ile olan rahatsızlıklarda ise yanma ve sızlama gibi bir acı verebilmektedir.

01-09-2015_203823

Peki acı kavramı nasıl anlaşıldı? Bunun için doktorların uzun süre araştırmalarından sonra 1940 yıllarında bilim dalında çalışan profesörler tarafından “DOL” isminde bir tepki ölçer ile hastanın belli bir noktasına göndererek ölçme imkanına sahip olmuşlardır.

 

DOL ilerleyen zamanlarda bu ölçme birimine Dolorimetre ismi ile anıldı. Bu mekanizmanın çalışması ise şöyle idi; cihaz hastanın ölçmek istenen bölgesine ısı iletiliyordu. Buna göre de tepkime ölçülüyordu. Bunun günümüze kadar geldiğinde cihaz geliştirildi ve ismi Palpometre olarak anılmaya başlanmıştır. Bu aletin kullanma biçimi olarak ısıtma yerine basınç yaparak acı ölçme yapmaktadır. Yine de bu aletlerin güvenilir bir ölçüm yapılmadığı kabul edilmiştir.

Dolorimetre
Dolorimetre

Doktora gittiğimizde en çok söylediklerimizden biri “şuram ağrıyor” “acı içinde yanıyorum” gibi belirtiler ile doktora kendi acımızı anlatmaya çalışırız. Yani halen basit yollarla doktorlar acıyı ölçmektedir. Doktorlar acımızı tarif edebilmek için bize acınızı birden ona kadar numaralandırın diye sorarlar. Tabi ki yine büyük acılar dilsizdir diyerek felsefemizi de yapmış olalım. Daha büyük acılarda ise mecburen acile gitmemiz gerekiyor.

 

Colorado Boulder Eğitim (2013 senesinde) Fakültesinde yapılan deneyler ile deneklerde beyin haritasına bakarak acı haritasını çıkardılar. Denek olarak getirilen kişiler ısılara verdikleri tepkiler ölçülüyordu ve hepsi farklı şekilde tepkiler veriyordu. Bu da acı seviyelerinin biraz daha ölçülebilme ihtimalini arttırdı.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir