Yeni Konular

Akrep Sokması Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Aynı atmosferi paylaştığımız bir sürü canlı vardır. Bu canlıların değişkenlik gösteren kendilerini savunma yöntemlerini de ya gözlemlemişsinizdir ya da duymuşsunuzdur. Denizanası türünün kendini yakıcı salyaları ile koruması ya da kirpinin dikenlerini fırlatması gibi neredeyse her hayvanın doğada kendini korumasına yardımcı belirli özellikleri vardır.

 

Kendini savunan ve gerçektende korkutucu olan bir hayvan vardır ki; Akrep. 7-8 cm arasında olan bu hayvanlar sizin onlardan ürkmenizi sağlamak konusunda oldukça başarılılar. Bir akrep gördüğünüz zaman ister istemez korkabiliyorsunuz. Bunun nedeni bu hayvanların sizin gözünüzde sizi sokması ile öldüreceğini düşünmez ki, tam anlamıyla olmasa da öyle diyebiliriz. Birçok akrep türü zehri ile öldürebilirken bunların zararsız türlerini de doğada rahatça bulabilirsiniz. Genelde Güneydoğu’da bu hayvanlara oldukça rastlarız. Film veya dizilerde görmüşsünüzdür bunu. Genellikle doğu kesimlerinde çekilen filmlerde akreplere rastlarsınız. Bir akrebin zararlı ya da zararsız olduğunu tespit etmeniz için bu konuda baya büyük bir bilgiye ve uzmanlığa sahip olmanız gerekiyor. Bu yüzden bu gibi bir vaka yaşarsanız ölmem için çok geç diyerek en yakın hastaneye acilen gitmenizde fayda var. Yetişkin ve çocuk bireylerde akrep sokması belirtileri oldukça farklıdır.

 

 

Çocuklarda genellikle acı ve sokulan bölgede hissetmeme gibi sorunlar ile sıkça karşılaşılır. Saçma sapan konuşup kaslarının seğirdiğini fark ettiğiniz bir çocuğunuz varsa vücudunu iyice kontrol etmeniz yararına olacaktır. Sürekli terleyip içine bir şeyler kaçmış edası veren hareketler yapmaları da akrep sokmalarının çocuklardaki belirtilerindendir.

 

24-08-2015_000024

 

Yetişkinler de ise bir sıcaklık basma durumu vardır. Kalbiniz o kadar hızlı atar ki sanki üstün bir performansta koşmuşsunuz hissiyatı verir. Hızlı hızlı nefes almanız ile birlikte artık akrebin sizi soktuğunu rahatça anlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuzu veya sizi soktuysa en yakın hastaneye başvurmak için harekete geçmelisiniz. Eczanelerde satılan akrep anti serumu ile de tedavi sağlayabilirsiniz. Boğucu sargı ile de ilkyardım yapabilirsiniz. Sokulan yeri temas ettirmeden buz ile soğutarak damalarınızın büzüşmesini sağlayabilir, zehrin emilmesinde ve canınızı kurtarmak konusunda büyük bir şey başarmış olursunuz.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın