Yeni Konular

Alexander Calder kimdir hayatı heykeltraş eserleri

Philadelphia’da doğan Calder ön­ce mühendis olarak yetişti. Saç yap­raklarını ve çelik çubukları elleriyle işleyerek mobil (hareketli) denilen bu yeni heykel türünü yaratmasında en büyük etken, hiç kuşkusuz gördüğü bu teknik öğrenim olmuştur.

İçinde her an yaşama sevinci du­yan bu güler yüzlü sanatçı ilkin New York’taki Barnum Sirki’nin canlı dünyasına gönül verdi ve sık sık bu sirke uğrayıp taslaklar çizmeğe baş­ladı.

1926’da Paris’e gidince, tellerden, tahta ve kumaş parçalarından yarar­lanarak sirkin bütün kişilerini can­landırdı ve minyatür Sirk’ini Montparnasse’ta sergiledi.

1931’de, mobil adını verdiği ilk so­yut heykellerini yaptı. İnce madenî tellerin ucuna asılmış kırmızı, siyah ya da beyaz boyalı maden parçacık­ları, hiç bozulmayan hoş ve şiir dolu bir denge içinde en küçük bir hava esintisiyle kımıldar durur.

Tüy gibi hafif ve zarif olan mobil’lerin tam tersine, genellikle siyah rengin ağır bastığı stabil’lermâe (du­rağan heykeller) insanı ürküten, ru­hunu karartan bir hava sezilir ve hey­keller sanki toprağa kök salmış gibi durur.

Şaşırtıcı, olağanüstü biçimlerin ya­ratıcısı olan Calder, çağdaş heykel sanatına canlı ve yepyeni bir boyut kazandırdı: bu yeni boyut hareketti.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Türk Ve İslam Dünyası Edebiyatında Dinin Etkileri

Son zamanlarda aklıma sıkça takılan bir soruydu bu. Açıkçası biraz fikrim de vardı lakin araştırma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir