Yeni Konular

Alice Harikalar Diyarı Sendromu Hakkında Gerçekler

Alice Harikalar Diyarı Sendromu Hakkında Gerçekler

Ya size Alice’in gördüğü gibi garip garip vücut ölçülerine sahip canlılar gören ve zaman duygusunu kaybeden insanlar olduğunu söylesek?
İnsanların bunları hayal ettiğini düşünebilirsiniz ama öyle değiller. Alice Harikalar Diyarı Sendromu, kişinin gördüğü nesnelerin aniden büyümesine ve küçülmesine neden olan nörolojik bir durumdur. Bu sendrom ile ilgili birçok gerçeği bu metnimizde bulabileceksiniz.

Alice Harikalar Diyarı’nın yazarı Lewis Carroll’un, Alice Harikalar Diyarı sendromundakine benzer bir şekilde nesnelerin boyutlarını kimi zaman bozuk bir şekilde algıladığından dolayı migren olduğu biliyor muydunuz?

Alice’in fantastik Harikalar Diyarı’ndaki maceraları büyüleyici ve eğlenceli fakat ya size Alice’in büyülü içeceği içtikten sonra yaşadığı şeylerin birebir aynısını yaşayan insanlar olduğunu söyleseydik? Evet, böyle bir nörolojik rahatsızlık var ve genellikle çocuklarda rastlanmaktadır. Rahatsızlık, kişilerin gördüğü nesnelerin boylarının büyüdüğüne veya kısaldığına inanmalarını sağlıyor. Rahatsızlıktan muzdarip kişilerde görünen belirtiler tıpkı Alice’in yaşadıkları ile aynı olduğundan dolayı, rahatsızlığa Alice Harikalar Diyarı (AWS) sendromu adı verilmiştir.

Alice Harikalar Diyarı Sendromu Nedir?

Sendromun ayrıca kuzeni olarak kabul edilen ve rahatsızlığa sahip olan kişilerin nesnelerin boyutlarını, şekillerini veya uzaklıklarını hatalı olarak algılamasına sebep olan Alice Harikalar Diyarımsı Sendromu (AWLS) de bulunmaktadır. AWS sendromunun gerçek nedeninin henüz hala bulunamamasına rağmen, rahatsızlığın genellikle migren, epilepsi ve viral enfeksiyonlarla bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir.

Alice Harikalar Diyarı Sendromunun Belirtileri

Sendromun belirtileri değişkenlik göstermekle beraber, nesneleri olduğundan daha küçük görmeye (mikropsi), nesneleri olduğundan daha büyük görmeye (makropsi), nesneleri olduğundan daha uzak görmeye (teleopsia) neden olmaktadır.

Sendromun Tarihi

İngiliz psikiyatrist John Todd, resmi olarak 1955 yılında bu sendromu tanımlayan ilk kişidir. Dr. Todd’un migreni olan birçok hastası ayrıca nesneleri alışılmadık oranlarda gördüklerini hakkında şikayetlerde bulunmuşlardır.

Hastaların kendi vücut oranları ve etrafındaki nesneler ile ilgili çarpık bir algıları vardı ve ayrıca zaman duyguları da zaman zaman bozularak, zamanın kimi zaman kaplumbağa kadar yavaş geçtiğine, kimi zaman ise çok hızlı bir şekilde aktığına inanmaktaydılar.

Gördükleri tüm bu halüsinasyonlara rağmen, hastaların hiçbirinde akıl hastalığı, göz bozukluğu veya beyin hasarı belirtileri bulunmamaktadır. Hastaların tamamı halüsinasyonlar gördüğünün ve deneyimledikleri şeylerin gerçek olmadığının farkındadır.

Bu durum Dr. Todd’u bu belirtileri Lewis Carroll’un ünlü karakteri Alice ile bağdaştırmasına neden olmuştur. Kendisi ayrıca şiddetli migrenden muzdarip Carroll’un da benzer belirtileri yaşadığına ve bunları onun en ünlü fantezi romanı olan Alice’in Harikalar Diyarı Maceraları kitabı için ilham kaynağı olarak kullandığını düşünmektedir.

Görsel algıdaki bozukluk ile birlikte bazı durumlarda dokunsal ve işitsel algıda da bozukluk olabilmektedir. AWS günün herhangi bir diliminde gerçekleşebildiği gibi belirtiler genellikle gece yatmadan önce daha aktif olarak hissedilmektedir. AWS sırasında kişinin çarpık görsel, dokunsal algılar veya zaman kaybı ortaya çıktığında kişilerin korku hissettikleri bilinmektedir ancak tamamen zararsızdır. AWS için bilinen bir tedavi olmamasına rağmen halüsinasyonların yoğunluğu zaman içerisinde azalmaktadır.

Yasal Uyarı: Bu metinde aktarılan tüm bilgiler sadece okuyucuya bilgi aktarma amaçlıdır. Bu bilgilerin hiçbirinin tıbbi bir uzmanın tavsiyelerini ikame etmesi gibi bir amaç benimsenmemiştir.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın