Yeni Konular

Wilhelm Röntgen hayatı ve buluşları nelerdir

william-rontgen-260x168Modern fiziğin en önemli buluş­larından biri olan X ışınlarını Wil­helm Conrad Röntgen (1845-1923) adında bir Al­man fizikçisi bulmuştur. Bu  ışınlara Röntgen ışınları de­nir.Wihelm Röntgen’in X Işınlarını Kullanarak Çektiği İlk Görüntü hangisidir? Karısının Elidir

Wilhelm Röntgen, Almanya’nın Prusya kesiminde dünyaya geldi. İs­viçre’de Zürich Üniversitesi’nde öğre­nim gördü. Würzburg Üniversitesinde fizik profesörü oldu. Elektrik-üze­rinde deneyler yaparken, kullandığı deney tüpünün yanında duran bar­yum bileşiği kaplı bir kâğıt üzerinde beliren parıltılar dikkatini çekti. Bu parıltıların neden ileri gelebileceğini merak ederek incelemeğe girişti. Söz konu­su parıltıların, deney tüpünden çıkan ve göz­le görülmeyen ışınlardan ileri geldi­ği sonucuna vardı. Bu ışınların ne olduğunu bilmediği için onlara bilin­meyen ışınlar anlamına  X ışınları  adını verdi.

[pro-player width=’530′ height=’350′ type=’video’ image=’http://www.aymoli.com/wp-content/uploads/william-rontgen-260×168.jpg’]http://www.youtube.com/watch?v=ONsPE0hNid8&feature=related[/pro-player]X ışını elde etmek için çok yüksek voltajlı akıma ihtiyaç vardır. Sanayi­de kullanılan röntgen ışınları 2 000 000 voltluk akımla sağlanır ve bu ışın­lara  sert denir. Daha düşük voltaj­la (sözgelimi 100 000 volt) elde edilen X ışınlarıysa  yumuşaktır; bunlar deriden ve etten geçtikleri halde ke­miklerden geçemez, bu nedenle tıpta kullanılabilir.

Röntgen ışınlan tıpta, özellikle  radyoskopi  ve  radyografi yap­mak için kullanılır. Bu yoldan içorganlara bakılabildiği gibi, bu organ­ların resimleri de çekilebilir. Rönt­gen aygıtlarının kullanılması uzman­lık ve dikkat ister, çünkü bu ışınlar canlı dokular için çok tehlikelidir, ancak kısa bir süre vücuda verilebi­lir. Ama röntgen ışınlarının bu nite­liğinden yararlanılarak kanser hücre­lerinin öldürülmesi için röntgen te­davisi de yapılabilir.

Dalga boyu nedir:

 X ışınları da radyo ışınları gibi gözle görülemeyen elektromagnetik ışınlardandır. Ama bunların dalga böyu son derece kısadır (ışığın dalga boyundan 5 000 defa daha kısa). Dalga boyunun çok kısalığfnedeniyle X ışınlarının geçiciliği çok yüksektir. Işık camdan nasıl geçerse, X ışınları da insan vücudundan, bir kısım madenlerden, tahtadan v.b. öylece geçer.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir Yorum

  1. hiç begenmedim üstünde biraz daha calışanız iyi olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir