Yeni Konular

Amerikalı yazar Dan Brown Kayıp Sembol kitabı için Türkiye’ye geldi

dan brownAmerikalı yazar Dan Brown’un  “Da Vinci Şifresi” ve “Melekler ve Şeytanlar” kitapları ile tanınır.Dünyada 130 milyondan fazla satan Amerikalı yazar dün son kitabı olan”Kayıp Sembol”ün tanıtımı için Türkiye’ye geldi. Türkçe baskısı yeni piyasaya sürülen Kayıp Sembol, orjinal dili İngilizcede üç ayda 6,5 milyonluk bir satış rakamına ulaştmıştı. Kitabın Türkçe baskısının ve Dan Brown’un Türkiye ziyaretinin arkasındaysa Altın Kitaplar yer alıyor.
50’nci yılını kutlayan Altın Kitaplar, Türkiye’de çok satan kitaplar arasında bulunuyor.Yayın hayatına Cronin’in “Mağlup Olmayacaksın” kitabıyla başlayan yayınevi 50 yıldır, Agatha Christie’den Robert Ludlum’a çok satan 5 bin kitabı Türkçe olarak yayınladı. 1959’da Aziz Bozkurt ve Fethi Ul tarafından kurulan Altın Kitaplar bugün Batu Bozkurt ve Erden Heper tarafından yönetiliyor.

Altın Kitaplar’ın Dan Brown’u keşif serüveni de ilginç. 2003 yılında Publisher’s Weekly dergisinde henüz ABD’de yayınlanmayan Da Vinci Şifresi’nin özetini gören editöryal ekip, kitabın çok satacağını düşünerek Türkçe yayın haklarını satın alır. Henüz ABD’de bile ünlü bir yazar olmayan Dan Brown’ın kitabı sadece 1500 dolar karşılığında Altın Kitaplar’dan Türkçe olarak Kasım 2004’te yayımlanır.

Erden Heper, o dönemde Da Vinci Şifresi’ne standart kitap uygulaması yaptıklarını söylüyor. Türkçede 30 bin adet basılan kitap ABD’de birden bire şöhret olunca Türkiye’de de yok satar. Heper, 2004 yılındaki Da Vinci Şifresi çılgınlığını şöyle anlatıyor: “Kitabın baskısı tükenince 25’er binlik baskılar yapmaya başladık. İnsanlar matbaaya gelip basılan kitapları satın alıyordu. İlk kez böyle bir şeye şahit oluyorduk.”

Dünya çapında 90 milyon satış rakamına ulaşan Da Vinci Şifresi Türkiye’de 350 bin adet sattı. Kitabın getirdiği şöhretle birlikte Dan Brown’ın daha önce yazdığı, Dijital Kale, Melekler ve Şeytanlar, İhanet Noktası isimli kitapları da Türkçeye çevrildi. Altın Kitaplar, Dan Brown’u erken keşfetmenin getirisini dünyada pek çok kitabevine kıyasla çok düşük bir telif ücretine karşılık 5 yılda toplam 700 bine yakın satış rakamıyla aldı.

Kayıp Sembol için Brown’a İspanya’da 1,5 milyon dolarlık bir telif ücreti ödenirken Erden Heper Türkiye’deki rakamın 1 milyon doların altında olduğunu belirtiyor. Kitap, ilk aşamada 150 bin basılmış. Bu, Ahmet Altan’ın kitapçılar dışındaki (benzin istasyonları, market gibi) mecralarda satılan ve 500 bin adetlik ilk baskısıyla rekor kıran En Uzun Gece kitabı ayrı tutulduğunda oldukça önemli bir rakam. Bu yıl Elif Şafak’ın 300 binin üzerinde bir satış rakamı elde edilen Aşk isimli romanının ardından Kayıp Sembol’ün kriz sürecinde yayıncılık sektörüne rahat bir nefes aldıracağı düşünülüyor.

Dan Brrown Kitapları Türkiyede satan miktarları şöyle:
Da Vinci Şifresi 350 bin, Melekler ve Şeytanlar 200 bin, İhanet Noktası 140 binadet

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Türk Ve İslam Dünyası Edebiyatında Dinin Etkileri

Son zamanlarda aklıma sıkça takılan bir soruydu bu. Açıkçası biraz fikrim de vardı lakin araştırma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir