Yeni Konular

Android Cihazlarda Ram Nedir? Detaylı anlatım

16-05-2015_230426Android Cihazlarda Ram Nedir? Detaylı anlatım

Merhaba arkadaşlar. Android telefonlarda ram nedir, ram’in işlevi nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir, ram yükseltilebilir mi? Gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

Android cihazlarda, diğer işletim sistemlerinde pek görünmeyen (arka planda kalan) ram’in farkı nedir?

Arkadaşlar, android telefonlarda ve tabletlerde ram, uygulamaların çalışması için; bilgisayarda hafıza olarak görünen ram ile aynı işlevdedir. Günümüzde üretilen uygulamalar, grafik özelliklerine ve işlevine göre bir miktar ram harcar. Mesela Google Play Store’da ilk sıralarda bulunan Subway Surf oyununu oynamak için telefonunuzda minimum 300 MegaByte ram olmalıdır ki oyunu yavaşlamalar, gecikmeler ve grafik geçişlerinde donmalar olmaması için ram kapasitenizin yüksek olması gerekir. 1 GigaByte olarak görünen bir telefonda maximum 764 MegaByte (değişken olarak) ram kullanılabilir. Benim telefonum Galaxy Note 2 ve stock halinde telefonda 2 GigaByte ram olduğu söyleniyor. Fakat telefonumun kullanabildiği ram 1.82 GigaByte. Ram kapasitesi ne kadar yüksek olursa, telefonu o kadar rahat bir şekilde, geçişlerde donma olmadan kullanabilirsiniz. Misal verecek olursak, Samsung Galaxy Young 2 olarak bilinen minik telefonda yaklaşık 600 MegaByte ram bulunmasına rağmen Subway Surf oyununu donmalar, gecikmeler, geçişlerde telefonda kilitlenmeler olmadan oynayamıyoruz. Biraz da bu sorunların işlemci kaynaklı olduğunu biliyoruz.

Pekala telefon seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Eğer ki, iPhone almıyorsanız, değişkenliğe maruz kalan telefonlarda ram ve işlemci özelliklerine bakmalısınız arkadaşlar. “Oyun da oynarım, mail de okurum” diyen arkadaşlara tavsiye olarak yine Samsung Galaxy Grand 2 telefonunu öneriyorum. Maliyet olarak cebinizi yakmayacak, düştüğünde kırılsa da içiniz (ne kadar olsa da) cız etmeyecek bir telefondur. Özelliklerine bakacak olursak 2 GigaByte ram kapasitesi olmasına karşın 1.74 GigaByte ram kapasitesini kullanabilen telefonumuzda rahatlıkla Need For Speed Most Wanted oynayabilir, gerek mail, gerek uygulama olsun bir sıkıntı yaşamadan kullanabilirsiniz. Bir android telefondan şikayetlerinizi minimuma indirmek için ram kapasitesine, işlemci hızına dikkat etmelisiniz. Örnek, Casper Via v4, Casper Via v8 arasında, işlemci ve ram farkı vardır. 4 ve 8 versiyonunu elinize alın ve deneyin, hangi telefon daha kullanışlı gelir size? Tabii ki kuşkusuz via v8 versiyonu kullanışlı gelecektir.

Ram ne kadar yüksek olursa o kadar iyi mi kullanırız? Tek sorun bu mu? Derseniz, hayır.

Ram ne kadar yüksek olursa o kadar iyi kullanırsınız demiyorum arkadaşlar. Benim telefonumda 2 GigaByte ram var ve ben rahatlıkla kullanıyorum, henüz bir şikayetim yok. Fakat Note 4 versiyonunda sanırım 3 GigaByte ram var. Ben size “gidip Note 4 alın” demiyorum. İhtiyaçlarınızı karşılayacak kadar ram’e sahip telefonlar alın. Ortalama bir kullanıcı için 1 GigaByte ram’e sahip telefonlar rahatlıkla gereksinimlerini karşılayabilir. Ortalamanın üstünde kullanıcılar ve çocuklar için 2 GigaByte ram’e sahip telefon ve tabletler gerekeni karşılayacak niteliktedir. Çocuklar, oyunlardan kendini alamaz ve hep “daha iyisini” isterler. Şu oyun oynanmıyor, bunu kaldırmıyor gibi sudan sebeplerle onları üzmeye değmeyeceğini hepimiz biliriz.

Peki ben telefonumun ram kapasitesini yükseltebilir miyim?

Root işleminden sonra bilgisayarımızda bulunan Ready Boost benzeri bir yöntem var. Bu yöntemin adı Swap Ram’dir. Fakat ne kadar işe yarar bilemem. hafıza kartındaki hafızayı ram olarak kullanabiliyordu sanırım. Ben kendinizi yormaya bile değmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü ne kadar işe yarar, ne kadar yaramaz bilmiyoruz. Görsel’den başka bir yerde gerçeklik ihtimali var mı bilmiyoruz. Boşu boşuna root işleminden geçirip cihazınızı yazılımsal garanti dışı bırakmanıza hiç değmez. Çünkü root işlemi, cihazınızın garanti politikasına ters düşüyor ve cihazınızın garanti kapsamı dışında kalmasına sebep oluyor.

Umarım sorularınıza cevap verebilmiş, makalemden keyif almanızı sağlayabilmişimdir. İyi günler dilerim arkadaşlar.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Google Yeni 3D Sanal Gerçeklik Tilt Fırça ile Çizim ve Modelleme

Uzay teknolojisine büyük yatırımlar yapan Google teknolojiyi yapmak ve üretmek için büyük bir güç harcıyor. İnternet aleminin …

Bir cevap yazın