Yeni Konular

Araçların eski lastikleri ücret karşılığı geri alınacak

Araçların eski lastikleri artık ücret karşılığında geri alınacak.Ömrünü tamamlamış lastikler, lastik üretici ve ithalatçılarının kurduğu LASDER tarafından, ”Atık Yönetimi Planı” kapsamında geri kazanım amacıyla Türkiye çapında toplanmaya başlayacak.Deneme amacıyla iki yıldır yürütülen toplama faaliyetleri sonunda, 2010 yılında 63 bin ton ömrünü tamamlamış lastik ekonomiye kazandırıldı.Üyeleri arasında Brisa, Continental, Goodyear, Michelin, Pirelli, Baytur, Çelik Motor, İncitaş ve Anlaş lastik firmalarının yer aldığı LASDER, 2010 yılında onaylanan ”Atık Yönetim Planı” kapsamında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ÖTL’lerin toplanması konusunda verilen yetki belgesiyle yetkilendirilmiş kuruluş oldu.

LASDER, üyeleri adına, üyelerinin yenileme pazarına sattıkları lastiklerin oluşturduğu toplam tonajın yönetmelikte belirtilen oranı kadar olan kısmını toplatmayı, taşımayı, gerekiyorsa geçici depolatmayı, öncelikle malzeme geri kazanımı firmalarına ve daha sonra alternatif enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere çimento fabrikaları ve enerji üretim tesislerine teslim etmeyi amaç edindi.

ÖTL TOPLAMA SİSTEMİ
ÖTL toplama sistemi kapsamında Türkiye, 8 toplama bölgesine ayrılacak. Bölge sınırları ÖTL birikim potansiyeli, bölgenin ÖTL tüketim kapasitesi ve coğrafi koşullara göre belirlendi. Yüklenici sayısı 8’den fazla olamayacak.
9 üyenin 2011 yılı toplam kotası tahminen 87 bin ton olacak. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde (daha çok batıda olmak üzere) bakanlık tarafından lisanslandırılan 13 adet malzeme geri kazanım firması bulunuyor. Bazı yatırımcılar konu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Malzeme geri kazanım tesisleri genel olarak eski teknolojiye sahip. Bu tesislerin toplam ÖTL maksimum kapasitesi yaklaşık olarak 150 bin ton olmakla beraber, kullanılabilen kapasite 40 bin ton civarında. Türkiye’de 48 çimento fabrikası faaliyet gösteriyor. Çevre ve Orman Bakanlığı kayıtlarına göre, bu fabrikalara ait 31 fırının ÖTL yakma izni bulunuyor. Mevcut durumda, 6 üretici enerji kaynağı olarak alternatif yakıt olan ÖTL’yi kullanabiliyor.

ÖTL ÜRÜNLERİNİN KULLANIM ALANLARI
ÖTL ürünleri, çocuk oyun alanları ve parklar, koşu pistleri, hayvan barınak alanlarının zemin kaplamaları, kaldırım kaplamaları, eğlence ve dinlenme alanları, motor sporları için düzenlenmiş alanlar, okul ve eğitim kurumlarının muhtelif alanları, tenis oyun sahaları, sızdırmazlık sağlanması gereken alanlar, rıhtım, iskele benzeri gemi, tekne yanaşma alanları, kauçuk bazlı çatı kaplama malzemeleri, su tahliye sistemi izolasyon malzemeleri, bidon ve benzeri saklama malzemeleri, çizme ve ayakkabı tabanları, kalıplı, kalıpsız her türlü esnek uygulama alanları, hortumlar, bariyer ve benzeri trafik uygulamaları, drenaj malzemelerinde kullanılabiliyor. ÖTL’ler ayrıca, suni çim saha dolgu malzemesi (granül), titreşim önleyici ve gidericiler, bina zemin yalıtım malzemeleri, karayolları asfalt katkı malzemesi uygulamaları, dolgu lastikler için kullanım, otomotiv sanayi uygulamaları, oto paspasları, silecek süpürgeleri, contalar, her türlü takozlar, darbe azaltıcılar, bazı tip tamponlarda da değerlendirilebiliyor.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir