Yeni Konular

Arşimet (Archimedes) hayatı buluşları eserleri prensipleri

Archimedes-arsimedARŞİMET / ARCHİMEDES KİMDİR FİZİKÇİ MATEMATİKÇİ
Arşimet’in MÖ 287’de İskenderiye’de doğduğu söylenmektedir. Archimedes, eğitimli bir ailenin çocuğuydu.www.aymoli.com Babası, astronomi alanında kralın en güvendiği adamlarından biriydi. Ünlü bilgin, çocukluğunun ve gençliğinin büyük kısmını İskenderiye’de geçirdi.Arşimet Yunan matematikçisi, fizikçi, astronom, filozof ve mühendistir.En önemli buluşu Bir hamamda yıkanırken bulduğu iddia edilen suyun kaldırma kuvvetidir. Bu kaldırma kuvveti cismin batan hacmi, içinde bulunduğu sıvının yoğunluğu ve yerçekimi ivmesinin çarpımına eşittir prensibini ortaya çıkardı. Ayrıca, pek çok matematik tarihçisine göre integral hesabın kaynağı da Arşimet olduğu söylenir.

Arşimet İskenderiye bölgesinin sulama ihtiyacı, ile Archimedes burgusu olarak bilinen burguyu icat etmesine yol açtı. Arşimet, bilim dünyasına; geometri, hidrostatik ve mekanik alanlarında ortaya attığı ilkelerle büyük katkıda bulunmuş olup “fiziğin babası olarak nitelenebilecek kişidir.
Archimedes’in Romalıların ordusunu, yaptığı savaş araçlarıyla yerle bir ettiği rivayet edilir. Şehre yaklaşan düşman gemilerinin bazıları kıvrık demirlere ve kancalara takılarak havaya kaldırılıyor, sonra hızla denize atılıp batırılıyordu. Diğer bir kısmı ise iplerle karaya çekilerek kayalıklara vurularak parçalanıyordu.

Archimedes_(Idealportrait)-Arsimed

Arşimet’i tarih sayfalarında üne kavuşturan asıl olay, Sirakuza kralı Hiero’nun şehrin yeni kuyumcusuna ısmarladığı altın tacın, gerçekte som altından olup olmadığından kuşkuya düşmesiyle başlar. Kral, Archimedes’ten bu tacın, som altın olup olmadığını anlamasını ister. Archimedes, bu sorunun çözümüne kendini iyice kaptırmıştı. Her yerde, her zaman aklında, bu konu vardı. Hiç durmadan bu sorunu düşünüyordu.
Bu sıralarda bir gün hamama gitti. Günlük, olağan şeylerden biriydi bu. Musluğu açtı; su mermer banyoya dolarken o da yıkanmaya hazırlanıyordu. Sonra dalgın dalgın, yavaşça banyoya girdi. Aklı yine altın meselesindeydi. Bir yandan yıkanıyor öte yandan da suya girip çıktıkça çocukça bir merakla suyun seviyesindeki değişiklikleri izliyordu.

İşte ne olduysa o anda oldu ve birden banyodan fırlayan Archimedes, avazı çıktığı kadar, “Eureka, Eureka” (Buldum,buldum) diye bağırarak kendini sokaklara attı. Ünlü matematikçi hemen evine koştu ve bu buluşu üzerine deneyler yapmaya başladı

Bir sıvı içine daldırılan bir cismin, kendi ağırlığına eşit ağırlıkta sıvıyı taşırdığını kanıtladı. Böylece başlangıç noktası olarak bu buluşunu kullanarak, hem gerçekleştireceği yeni keşiflerin ilk adımını atmış, hem de krala, tacında ne ölçüde saf altın bulunduğunu söylemenin yolunu bulmuştur. Büyük bilginin ölümüne de bilim aşkı neden oldu. 212 yılında, üç yıl boyunca gemilerini batırdığı Romalı kumandan Marcellus, Sirakuza şehrini en sonunda ele geçirdi. Şehir düştüğü sırada Archimedes, evinde yine bir problemle uğraşıyordu. Kumandan, büyük saygı duyduğu ve zekâsını 3 yıl boyunca alt edemediği bu bilginle tanışmak istedi ve bir askerini gönderip saygılarını sunmak için onu huzuruna davet etti. Fakat Archimedes, çözmeye çalıştığı problemle öylesine meşgul olduğundan bu daveti, problemi çözmeden kabul edemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine daveti ileten asker, kumandanına yapılan bu saygısızlık karşısında sinirlenerek Archimedes’i bir kılıç darbesiyle oracıkta öldürdü.

Arşimet’in Eserleri; Silindir ve Küre Üzerine, Çemberin Ölçülmesi, Koniler ve Yarım Silindirler Üzerine, Helezonlar Üzerine, Düzlemlerin Dengesi ve Çekim Merkezleri Üzerine, Parabol Karesi Alınması, Yüzen Cisimler Üzerine, Kum Hesapları, Metot, Düzlem Geometri Önermeleri…

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın