Yeni Konular

Arşimet – (Archimedes) Kimdir – Özet – Kısaca

d10a8d894248766c76401ee8dd68dae0

ARCHIMEDES (M.Ö 287 – 212)

Arşimed eski Yunan matematikçisi ve fizikçisi. Sicilya’nın doğu kıyısındaki Sirakuz şehrinde doğmuştur. Gençliğinde İskenderiye’ye giderek, ünlü

geometri bilgini Euclide’den ders almış ve matematik bilimlerini öğrenmiştir.

Archimedes (Arşimed) Mısır’da bir taraftan da pratik araştırma ve denemeler ile bazı icatlarda bulunmuştur. Bunlardan biri ‘Arşimed cenderesi’ diye tanınan su cenderesidir. Bu arada Nil nehrine bazı setler yaparak birkaç bataklığı kurutmuştur. ‘Kaldıraç’ ve ‘Kaldıraç Kanunlarını bulmuştur. Kaldıraç kudretinin teknik kanunlarını ilk olarak tarif edip açıklayan Arşimed’in bu konu ile ilgili ‘Bana bir dayanım noktası verin, dünyayı yerinden oynatayım’ sözü ünlüdür.

Romalıların M.Ö 214 yılında Siraküza’yı kuşatmaları sırasında bulduğu birtakım savunma silahları, özellikle uzaktan yelkenlerini tutuşturmak suretiyle düşman gemilerini yaktığı ‘Yakıcı Ayna’ları ile Siraküza’nın dayanmasını üç yıl devam ettirmiştir.

arsimet_1238086499

212 yılında Romalıların şehre girmesi üzerine, Romalıların Komutanı Marcellus’ün, Arşimed’in hayatına dokunulmamasını ve bu büyük adamın kendisine getirilmesini emretmesine rağmen Romalı askerlerden biri tarafından öldürülmüştür. Arşimed’in bir problemi çözmekle uğraştığı bu sırada, kılıcını çeken askere, ‘Dikkat et, problemin şeklini bozacaksın!’ diye bağırdığı ve ölümünden önce bir problemini düşündüğü söylenir.

Matematik düşünüş tarzını denel bilimlere bugünkü anlamda tatbik etmeyi başarmış ilk bilginlerden olan Arşimed, mekanik ve hidrostatiğin kurucusudur. Su cenderesi ve kaldıraç kanunlarından başka ‘dişli çark vidası’, ‘Arşimed Prensibi’ gibi önemli icatları vardır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın