Yeni Konular

Âşık Şenlik Hayatı Eserleri

04-10-2015_194500Çıldırlı Halk Ozanı unvanıyla çağırılan, Halk Ozanı Şenlik, 1850’de bizzat adıyla anılan, esas ismi Yakınsu dolaylarında Kars’ın köy yerinde dünyaya gelmiştir. ON DOKUZ (19) yaşına geldiğinde, saz eline alarak öğrenmeye başlayan Halk Ozanı Şenlik bir çok belde dolaşarak âşıklarla atışmalar vermiştir. 1913 senesinde yaşamını, namına rakip olarak gelen saz şairlerinin, şahsına verdikleri zehir sonucu vefat etmiştir.

 

Âşık Şenlik Hayatı

Aşık Şenlik Ahıska, Revan, Kars, Tiflis, Gürü, benzeri bir çok farklı mekanda, âşıklarla buluşmuş, saz düelloları yaparak geçirmiştir. 1877 yılında başlayan Osmanlı Devleti ile Rus savaşında, vatandaşlara öncülük inşa ederek, aynı ülkede yaşayan vatandaşlarını direnmeye ve dirençli olmaya motive etmiştir. Minik yaşlarında av tutkusu başlamıştır. Hatta bu nedenden ötürü bir çok manzume yazdığı da biliniyor. Bir çok belde gezmiş, bolca geziler yapmıştır. Gittiği yerlerde, milletçe ve liderler aracılığıyla çok fazlaca beğeni toplamıştır. Başarısıyla ünlenen Halk Ozanı Şenlik lakaplı Hasan, kendisi benzeri milletçe ozanlığı yapmış saz şairlerinin hain saldırısı sonucu şeklinde yaşamını yitirmiştir. Başarısı dilden dile dolaşan ayrıca milletçe aralarında önder şeklinde adlandırılan bu şair, yemeğine katılan zehirden ötürü yaşamını yitirmiştir. Vefat ettikten çok geçmeden, Kars’ın Arpaçay semtine mezarı kazınmıştır.

04-10-2015_194524

Aşık Şenlik Otobiyografisi

Aşık Şenlik bizzat çağının tanınmış milletçe ozanlarından bir tanesidir. Bilhassa savaş sırasında halkı, dirençli olmaya çağrı etmesinden ötürü milletçe önderi unvanıyla biliniyor. LafınıLafını herhangi birinden sıkılmadan söyleyen, gözüpek, halk ozanı sözlü bir defa ozandır. Bu özelliklerinden ötürü milletçe aracılığıyla de, mühim bireyler aracılığıyla çok fazlaca icazet görmüştür. 180 tane şiiri bulunmaktadır. Halk Ozanı toplantının yapıldığı yer şûralarda (meclislerde) dinlemiş olduğu düellolardan, Saz şairlerinin, kendilerinin veya başkalarının şiirlerini derledikleri (Cönk) eserlerinden yararlanmıştır. Hasta Kişi Hasan, Karacaoğlan, Köroğlu benzeri en çok tanınmış âşıklardan örnek almış şiirlerini yazıya geçirmiştir. Erzurumlu Halk Ozanı’la yaptığı atışmalarla de bilinmektedir. YapıtlarındaYapıtlarında genellikle, aşk, savaş, vatan sevgisi, kahramanlık benzeri makaleler yazmıştır. Yapıtlarında oldukça Kolay anlaşılabilen, okunabilen, anlamca açık (anlatım), ve tavır kullanmıştır. Dünyaya geldiğiDünyaya geldiği belde olarak gelen Kars’ın Azerbaycan’an oluşan yakınlığı nedeniyle, yapıtlarında kullanmış olduğu lisan Azeri Türkçesine benzeyen bir lisan olmuştur.

Âşık Şenlik Eserleri

Aynı Ülkede yaşayan toplum tarafındanAynı ülkede yaşayan toplum tarafından beğenilen bir çok yapıtta belde alan Halk Ozanı Şenlik isimsiz yüzlerce manzume yazıya geçirmiştir. Osmanlı Rus muharebesinde, namı Rus generallerine kadar ulaşmış, kendisinden manzume okunması bile rica edilmiştir.

Âşık Şenlik Eserlerinden…

93 Koçaklaması
Selman Bey sayesinde Turnatel Öyküsü
Sevdakar Şah ile Gülenaz Sultan Öyküsü
Latif Şah Öyküsü
Tur Dağında Musa(As. ) Hikâyesi
Divani
Koşma

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın