Yeni Konular

(Aşk) Oku ve Aşık Ol – Aymoli.com

c9b3fb79b1b6cb4527a5cc4d3b292c6c

              Aşk, tarihten bugüne insanların belki de en çok peşine düştüğü şeydir. Nedir peki aşk? Neden bu kadar peşine düşeriz. Şiirler, şarkılar yazar, resimler çizeriz. Etrafımız aşk acısı çekenlerle doludur. Yaptığımız her işte aşktan bir etki vardır. Sanatın her dalına bu derece can veren ne olabilir? Sabahlara kadar insanları uyutmayan,  olmazı olduran, yanlışın bile her türlüsünü yaptıran ne olabilir?
Aşkın evrensel bir tanımı henüz yapılamamıştır. Yapılamayacaktır da. Aşkın soyut olması; insanların, kalbinde olanı olduğu gibi anlayıp, bunu aynı şekilde açığa çıkarması kolay değildir. Elbette bunu gerçekleştirebilen erdemli kimseler de vardır. Mevlana en iyi örneklerden biridir. Bilirsiniz aşıklar gece uyumakta güçlük çeker, hissiyatlarını yatıştıracak, yangınlarını söndürecek bir şeyler ararlar. Ben de bir gece sabaha karşı yaşadıklarımı sorguladığım bir zaman diliminde şans eseri karşıma çıkan bir sözü ile tanıştım Mevlana’yla. Lisede edebiyat dersinde öğretilen üç-beş satırdan çok ama çok daha fazlası olduğunu hissetmeye başladım onun aşka dair yazdıklarını okudukça. Benim yaşadıklarımı ben kendime anlatamamış iken o izah etti bana aşkı yüzyıllar önce yazdığı satırlarla. Okudukça okudum. Yıllar boyunca hissettiğim duygulara tercüman olabilen bir ses duydum ve tabi ki o sese doğru koşar adımlar attım. Onun yaşadıklarını, öğütlerini öğrendim. Bakış açım değişti. Görmediklerimi görmeye başlar oldum.
2015-05-15_094425

Mevlana’nın yaşadığı aşkı öğrenmek aşkı daha iyi anlamamıza yardım edebilir. En azından benim için öyle oldu. Mevlana’nın anlattıklarını okuyana dek şahsen ben de yaşadıklarıma dair anlam veremezdim. Öyle bir şey ki bu; sen yaşadığın halde anlayamıyorsun, nedenini bilmiyorsun, ne yapman gerekir en ufak bir fikrin bile yok ama yüzyıllar önce çok farklı koşullarda yaşamış başka bir insan sana her noktasını ince ince anlatmış. Sonrasında bir anda aklında şimşekler çakmaya başlamış, ne yaşadığın, neden yaşadığına dair fikirlerin gelişmeye başlamış olur.

 

Mevlana Sözleri
Mevlana aşkı anlattığı zaman aşkın cennetten çıkma olduğunu söylemektedir. Cennetten üç şey çıktı der; kelimeler, annelik duygusu ve aşk. Kelimeler Adem’e verildi. İnsanların iletişimi için gerekliydi. Yaşadıklarımızı, duygu düşüncelerimizi birbirimizle paylaşmak kelimeler sayesindeydi. Annelik duygusu Havva’ya verildi. Karşılıksız bir sevgiyi barındırır anne sevgisi. Annelerin ağzından düşmeyen bir söz vardır ya;  ‘Anne olunca anlarsın.’ Bu sözün altı gerçekten de oldukça doludur. Örneğin farelerle yapılan deneyde bile anne farenin, yavrusunun yaşaması için kendi ölümünü tercih ettiği ortaya çıkmıştır. Cennetten çıkan şeylerde görüldüğü gibi mükemmellik vardır. Karşılık yoktur. Almak için verilmez. Aşk için de geçerlidir bu tabi ki. Karşılık beklemek için olan aşk değildir. Hırstır, ihtirastır, başka bir şeydir o ama aşk değildir. Bu yüzden aşkı ruh hastalığı olarak tanımlayan bir çok filozof vardır. Pek de haksız sayılmazlar. Aşık kişinin davranışları bu yargıları doğrular niteliktedir. Aşık kişi, her türlü yanlışı yapmaya müsaittir. Kalbin atış sesi o kadar yükselmiştir ki aklın sesi duyulmaz olmuştur artık. Sevdiği için cinayet işleyenler, hırsızlık yapanlar… sayısızca suç işlenmiştir şimdiye dek. Tümü tek bir neden içindir. Aşk!
Mevlana Sözleri

Aşkın bu derece tutkulu hisler bütünü olması, elbette sanatçıları da etkilemiştir. Sanatçılar da aşktan beslenirler. Sanatın her zerresi aşk kokar. Sevdiğim birisi diye ondan örnek vereyim, mesela Sagopa Kajmer’in bir şarkı sözünde ‘Cehennem aşıklarla dolu’ dizesi var. Bu dizeyi ancak aşık olmuş birisi yazabilir. Aşık kişinin her hale bürünebileceği, sevdiceği için her şeyden vazgeçeceğini belirmiştir bu sözleriyle. Hem hal olanlardan biridir o da benim gözümde.

 

Mevlana Sözleri
Aşkın ne olduğuna dair yazdık buraya dek ama asıl önemli olan ‘Nasıl aşık oluruz?’ a değinmedik. Peki, nasıl aşık oluruz? Öncelikle cennetten çıkıp sizin kapınıza gelecek olan için hayatınızda yer açmanız gereklidir. Ne kadar yer açarsak açalım aşk yine de en beklenmedik anda gelir. En masum olduğun anda gelir. Kendin için, nefsin için, egon için, kibrin için yaşamaktan vazgeçtiğin anda gelir. Kendisi için yaşayan bencildir. Bencil duyguları doyurmak için aşkı istemek, diyete başlanılan gün waffle yemek gibidir. Aşk karşılıksızdır ve bencilliğe yer yoktur. Hatta aşık olmak için bencil değil sencil olmak gerekir. Ne demektir sencil olmak?  Kişinin kendi benliği için yaptığı her şey onu aşktan o kadar alıkoyar. Sadece senin için yaşıyorum demektir sencil olmak. Senin için yaşıyorum, sen duyasın diye konuşuyorum, sen bilesin diye öğreniyorum, sen okuyorsun diye yazıyorum, sen varsın diye ben yok oluyorumdur aşk. Aşk tekliktir. O varsa sen olmayacaksın. Öyle adayacaksın kendini. Bir koltukta iki karpuzun olamayacağını bileceksin. O koltuğu ona bırakacaksın. Feda edeceksin başını. Sen onun içinde var olmaya bakacaksın. Aşk yoluna gireceksen eğer geri dönemeyeceğini bileceksin. Yakacak için içini, sızın dinmeyecek buna razı olacaksın. Zor diyor isen, evet zor.  Elbette zor. Zor ki var olduğumuzdan beri tüm insanlığın en çok merak ettiği şeydir aşk.
Mevlana Sözleri

 

Mutluluk arayanlar, ama aşk mutluluk getirmiyormuş diyenler olacak. Aşk mutlu olmak için çıkmamıştır cennetten. Yine de ondan daha mutlu edebilen de yoktur. Aşk öyledir ki tüm zıtlıkları barındırır içinde. Seni yok eder onu var eder. En derin mutluluk ve en büyük hüznü aynı anda barındırır. Uzaktan görenler ruh hastası zanneder. Sen aşık ol da bırak seni görenler ruh hastası zannetsin.

2015-05-15_095451
Hem hal olmayanın anlaması zordur aşkı. Aşk akılla kavranamaz. Buradadır zorluğu, buradadır anlaşılmazlığı ve buradadır onu gizemli kılan nokta. Yok edersen kendi benliğini, nefsini, şehvetini, egonu ve kibrini; ruhunu, aşka düşürmen yakındır.
Kaybettiğin her şey başka suretle sana geri döner. Kendini kaybet ki O’nu bulasın. Sen yok ol ki O’nda var olasın.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Charlie Chaplin Ünlü Sözleri

Charlie Chaplin Ünlü Sözleri

Charlie Chaplin Ünlü Sözleri Charles Spencer yani “Charlie” Chaplin çok kişilikli çok yeteneli bir kişiliğe …

Bir cevap yazın