Yeni Konular

Astrolojinin Temeli Mitolojiye mi Dayanıyor?

İNSAN HAYATINI ETKİLEYEN BİR BİLİM DALI; ASTROLOJİ…

Doğum tarihi ve saatine göre insanların kişiliklerini ve geleceklerini etkileyen, toplam 12 burçtan oluşan ve Yunanca “yıldız bilgisi” anlamına gelen astroloji, bugün dünyanın ilk bilimi olarak kabul ediliyor. Astrologlara göre; dünya güneş etrafında dönüyor, ancak kişisel evrenin merkezi dünya olarak kabul ediliyor.

Astrolojinin temeli mitolojiye mi dayanıyor sorusu, bugün pek çok kişinin aklını kurcalayan bir sorudur. Mitoloji;  tanrılar, kahramanlar, ve yaratılışa dair efsanelerin doğuşunu ve anlamlarını yorumlayıp, inceleyen bir çalışmalar bütünü olarak adlandırılıyor. Yani mitolojik olaylar, aslında efsanevi olaylar olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla astrolojinin temelinin efsanelere dayandığı ve gerçek bir bilim olmadığı söyleniyor.

astrolojinin-temeli

Aslında ilk başlarda astroloji, astronomi bilimi ile iç içe geçmiş bir haldeydi. Ancak 17. yüzyıldan itibaren Galileo, Kopernik, Kepler, Newton gibi bilimadamlarının, gökcisimlerinin hareketlerini bilimsel olarak açıklamalarından sonra,  gökyüzündeki hareketlerin kaynağının Tanrılar olmadığı anlaşıldı bu iki bilimin yolları ayrıldı.

Astrolojinin temeli mitolojiye mi dayanıyor? sorusu da aslında bu noktadan çıkıyor, çünkü astroloji göklerin, Tanrılar tarafından yönetildiği mitinden çıkıyor.

yıldız-bilimi

Astrolojinin temel varsayımı; aynı gün ve saatte doğan insanlar, aynı yıldızların etkisinde olacağından, benzer karakter özelliklerine sahip olmalarıdır. Astrolojinin temeli mitolojiye mi dayanıyor sorusuna evet yanıtı veren bilim adamları ise, bunun araştırmalarla mümkün olmadığının kanıtlandığını söylerler. Ancak durum pek de öyle değil gibi görünüyor. Çünkü sadece doğum saatiniz değil, doğduğunuz ülkenin konumu bile, sizin astroloji haritanızı belirleyen faktörlerden birisi oluyor. Yani sadece kendi burcunuz değil, yükselen burcunuz da sizin karakterinizi belirliyor.

Bir doğum haritasının çıkartılması için doğduğunuz güne göre hesaplanan güneş burcu; doğduğunuz yere ve ana göre hesaplanan yükselen burç; ve adını astrolojide “yaşam çemberi” olarak alan Zodyak’ın, her burçtan geçişi yaklaşık iki buçuk gün süren, Ay’ın burcudur. Sadece bir doğum haritası çıkarabilmek için matematik, geometri, astronomi ve meteoroloji bilimlerinden yararlanan astrolojiyi ise galiba bir bilim olarak kabul etmek, ancak asla falcılıkla karıştırmamak gerekiyor.

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

Türk Ve İslam Dünyası Edebiyatında Dinin Etkileri

Son zamanlarda aklıma sıkça takılan bir soruydu bu. Açıkçası biraz fikrim de vardı lakin araştırma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir