Yeni Konular

Atatürk Hakkında Söylenenler

Atatürk Hakkında Ne Dediler
Atatürk Hakkında Ne Dediler

Atatürk Hakkında Ne Dediler

İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi, Sir Percy Loraine’nin Atatürk hakkındaki sözleri

Hiç şüphesiz toplum bilimciler ve tarihçiler onun çalışma hayatı ve yaptıklarıyla ilgilenip ayrıntılı bir çalışma yapacaklarıdır. Ancak bunların çok azı, Atatürk’ün gerçek kimliğini öğrenmeden hazırlanacaktır ki, onu tanımadan yapılacak değerlendirmeler kuşkusu yanlış olacak ve yanlış yönlendirmelere sebebiyet verecektir.

ataturkun-bilinmeyen-fotograflari-2365447263

– Atatürk’ün müstesna ve övgüye değer bir kişilik olduğunu söylemek pek bir şey ifade etmeyebilir. Ancak gerçekten seçkin ve övgüye değer bir kişiydi.

Atatürk’ün dinamik enerjisi için zaten bir şey dememe gerek yok!

– Kendisi zaten ülkesi ve ulusu için yaşıyor, onlar için düşünüp onlar için çalışıyordu. Diğerleri bu şekilde davranmıyorsa görevlerini yerine getiremedikleri kanısına varıyordu.

Korkarım gelecek nesillere Atatürk bir diktatör olarak aktarılacak. Bunun yanlış olacağı kanısındayım. Hem savaşta, hem barışta eve o büyük bir liderdi ancak bir diktatör değildi. Ne yazık ki
Ben, şimdiye kadar onu anlatabilecek diktatör kelimesine ait bir tanımımız olduğuna inanmıyorum.

– Doğruluğu sevmiş, günahtan nefret etmişti. İşini iyi bilen yetenekli bir askerdi.

Atatürk’ün idrak gücünde esrarengiz bir yön vardı. Küçük şeylere önem vermeyiş veya sinsi olamayışında üstün bir yön bulunuyordu. Konsantrasyon gücü olağan üstüydü.

Mustafa Kemal Atatürk yapılması gerektiğine inandığı şeyleri korkusuza yerine getirmekten asla vazgeçmemiştir. Ölüm bile büyük zaferini ondan çalmayı başaramadı. O insanlara hayatlarını onu ve şereflerini insanca yolunu vermiş, belki de bütün bunlardan daha önemlisi bu haklarına sahip çıkmalarını sağlayacak bağımsızlığı tattırmıştır.

Bütün Dünya dergisinden alıntılar yapılmıştır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Atatürk'ün Vasiyeti...

Atatürk’ün Vasiyeti…

  Uzunca bir aranın ardından tekrar bu kendi şahsına münhasır sitemizde sizlerle kavuşmanın heyecanını yaşıyorum. …

Bir cevap yazın