Yeni Konular

Atatürk İle İlgili Gezmeniz Gereken 5 Yer

 

  ULU ÖNDER ATATÜRK İLE İLGİLİ KEŞİF YERLERİ

 Keyifli vakit geçirmek ve bunun yanında bir şeyler öğrenmek için gezmek ve keşfetmek her zaman listelerin birinci sırasında yer alan aktivitelerdendir. Ülkemizde tarihi açıdan buna oldukça müsait olduğu için her an keşfetmeye uygun yer ve mekanlar bulmak oldukça kolay. Bu yazımızda sizlere Atatürk ile ilgili gezmeniz gereken 5 yer tavsiyemiz olacak.

Anıtkabir

Anıtkabir

Atatürk ile ilgili gezmeniz gereken 5 yerden ilki tabi ki Anıtkabir. Henüz gezip görmeyenler için ilk durak burası olmalı bizce, Ulu Önder Atatürk’ün mezarı olan bu yer aynı zamanda bir müze olarak da kullanılmaktadır. Müze ilk önce dört bölümden oluşuyordu. İlkinde ulu önderin özel eşyaları sergilenmekteydi ancak daha sonra yeni düzenlenme ile kalan diğer dört bölüm ile birleştirilip Atatürk ve Kurtuluş Savaşı müzesi adını aldı.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe-Sarayı

İkinci durak ise Dolmabahçe sarayı. İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer alan bu saray Atatürk’ün İstanbul’u ziyaret ettiği sırada ikamet ettiği mekandır. Bu sarayı çok özel yapan ise 71. Numaralı odasında 1938 yılının 10 kasım gününde ulu önderin vefatıdır.

Selanik

Atatürk-ile-ilgili-gezmeniz-gereken-yerler

Atatürk evi müzesi olarak da geçer, Yunanistan’ın Selanik ilçesinde bulunan ve Atatürk’ün doğduğu ev olarak bilinen bu mekan Selanik Belediyesi tarafından Mustafa Kemal’e hediye edilmiş daha sonrada 1953 yılında müze haline getirilmiştir. Evin tarih kokan bölümlerinin yanı sıra Ulu Önder Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendinin evin önüne diktiği nar ağacıda ziyaretçilerin ilgisini çekmekte.

Atatürk Orman Çiftliği

atatürk orman çiftliğiatatürk orman çiftliği 2

Atatürk’ün 100. doğum yılı sebebiyle Ankara Ticaret Odasının girişimi sonucunda Selanik’teki evinin ölçülerinde yapılan Atatürk Evi de Selanik’e kadar gidemeyenler için bir seçenek.

Atatürk Müzesi

Atatürk-ile-ilgili-bes-yer

Atatürk ile ilgili gezmeniz gereken 5 yerden sonuncusu ise İstanbul Şişli’de yer alan ve Atatürk’ün Suriye Cephesi’nden döndükten sonra kiraladığı ve birçok toplantısını burada yaptığı için tarihi açıdan oldukça anlamlıdır. Tablo, resim ve eşyaların sergilendiği bu müzede gidilip görülesi yerlerden biri.

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

Estonya İnternet Çağı ve Gelişimi

Daha çok geçmişiyle tarihiyle savaşta barışta Estonya’ yı değil de 2000 yılında attıkları en radikal …

Bir cevap yazın