Yeni Konular

Atatürk’ün hastalığı ve 10 kasım 1938 vefatı

Atatürk kabriAtatürk Anıtkabire ne zaman gömüldü, Atatürk’ün ilk mezarı nerededir, Atatürkün ilk defnedildiği yer neresidir

Atatürk’ün  ölümünden sonra 21 Kasım1938 günü yabancı devletlerden gelenlerin de katıldığı çok büyük bir cenaze töreni ile Atatürk’ün cenazesi Ankara Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konuldu.Atatürk’ün ebedi mezarı Anıtkabir’in yapımına 1944 yılında başlandı.İnşaat aşaması oldukça uzun sürdü ve 1953 ylında tamamlanabildi.Ölümünden 15 yıl sonra 10 Kasım 1953’te Atatürk’ün cenazesi Ankara Etnografya Müzesi’nden alınarak törenle Anıtkabir’e getirildi ve toprağa verildi.

Atatürk’ün hastalığı ve ölümü 

Atatürk 1937 yılından itibaren sağlığı  bozulmaya başladı. 1938 başlarında Atatürk’ün genel halinde başlayan iştahsızlık ve halsizliğe bir de burun kanamaları ve kaşıntılar eklendi.,Atatürk de özel bir kür tedavisi için Yalova Termal’e gönderildi.Termal Otel’de,22 Ocak 1938 günü Atatürk’ü muayene eden Dr.Nihat Reşat Belger, karaciğerden kuşkulandı ve Atatürk’e siroz teşhisi koydu.Doktor Belger, Atatürk’e mutlak surette perhiz yapmasını tavsiye etti. Atatürk, Termal Otel’deki tedavisine bir süre daha devam etti, ancak doktorların bütün itirazlarına rağmen 1 Şubat 1938’de tedaviyi yarıda bırakarak Bursa’ya hareket etti.

Atatürk cenazesiAtatürk’ün sağlık durumunun ciddiyet göstermesi hükümeti de telaşlandırdı.. Türk doktorların kapsamlı bir muayene yapmasını kabul etti. Nihayet 6 Mart 1938 günü beş doktor Çankaya Köşkü’nde Atatürk’e bir konsültasyon yaptılar ve siroz hastalığı teşhisini yinelediler. Atatürk’ün kesinlikle alkolü kesmesi gerektiğini ve yoğun çalışma temposunu biraz düşürmesini istediler.

Atatürk bu önerilere olumlu yanıt verdi. Bu muayeneden bir süre sonra Başbakan Celal Bayar’ın tavsiyesi üzerine Paris Tıp Fakültesi’nden Prof.Dr.Noel Fissenger Ankara’ya davet edildi. Fransız doktor Atatürk’ü muayene etti ve diğer doktorların teşhis ve tavsiyeleriyle örtüşen bir tanı-tedavi ortaya koydu. Atatürk’ün rahatsızlığı ve özellikle Avrupa’dan doktor getirilmesi, dünyada geniş bir yankı buldu. Atatürk’ün ölmek üzere olduğu ve siyasi mirasını kime bırakacağı yönündeki haberler üzerine Atatürk tüm dünyaya sağlıklı olduğunu göstermek istercesine 19 Mayıs 1938 günü Ankara Stadyumu’nda halkın karşısına çıktı. O gün son defa Ankaralılar’ın karşısındaydı,kutlamalar çok parlak geçti hatta o günün anısına Ankara Stadyumu’nun adı 19 Mayıs Stadyumu olarak değiştirildi.


Atatürk hemen aynı gün törenden sonra Mersin’e hareket etti.Daha sonra Adana’ya geçti.Askeri geçit törenleri yaptırdı ve ordunun başında olduğunu herkese gösterdi. Yaptıkları işe yaramıştı, dış basında hastalık hatta “ölüyor” tarzı haberler kesildi. Fransızlar Hatay konusunda tüm şartları kabul ettiklerini bildirdiler. Ancak bu seyahat Atatürk’ün hastalığını iyiden iyiye arttırmıştı. Atatürk 26 Mayıs 1938 günü son defa Ankara’dan ayrıldı, İstanbul’a hareket etti.

Atatürk, İstanbul’da 1 Haziran 1938’den 25 Temmuz 1938’e kadar Savarona Yatı’nda kaldı.Yaz sıcakları üzerine tekrar Dolmabahçe Sarayı’na döndü. Bu arada Hatay sorunu da çözüldü ve Türk Ordusu temmuz ayı başlarında Hatay’a girdi.
Atatürk’ün karaciğerindeki rahatsızlık iyiden iyiye artmıştı,doktor Fissenger ve Türk doktorların tekrar yaptıkları muayeneler karında su toplanmaya başladığını gösteriyordu.

5 Eylül 1938 günü Atatürk vasiyetini yazdı ve bütün malvarlığını belirli şartlarla, genel başkanı olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’ne bıraktı. Kız kardeşine ve manevi çocuklarına, İsmet İnönü’nün çocuklarına para yardımı yapılmasını belirtti. Ayrıca Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na da belirli miktarlarda yardım yapılmasını istedi.

6 Eylül 1938’de Fransız doktor Fissenger üçüncü defa İstanbul’a geldi. Atatürk’ün karnında biriken su iyice artmıştı. O gün yapılan su alma işlemi ile Atatürk’ün karnından tam 12 litre su alındı.18 Eylül 1938’de Başbakan Celal Bayar, Dolmabahçe Sarayı’na geldi ve dört yıllık ekonomik plan dosyasını Atatürk’ sundu. Atatürk ülke ekonomisi için çok önem taşıyan projelerin gerçekleştirilmesi için Türkiye’nin önünde en fazla üç yıl olduğunu, bir dünya savaşı çıkacağını ve bir an önce bu projelerin hayata geçirilmesini istedi.

Hastalık gitgidie ilerlemekteydi. Atatürk’ün karnında yeniden su toplanmıştı. Ekim ayında yapılan bir işlemle bu su da alındı.İşlemin ardından 16 Ekim1938 günü öğleden sonra Atatürk ağır bir komaya girdi..Atatürk’ün hastalığı ve Dolmabahçe Sarayı’ndan çıkamayışı bayrama hüzün düşürdü.29 Ekim akşamı Ankara’dan dönen Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri Dolmabahçe Sarayı önünden geçerken Atatürk’e büyük sevgi gösterilerinde bulundular. Atatürk’ün TBMM beşinci dönem dördüncü yasama yılını açış konuşmasını da 1 Kasım1938’de Başbakan Celal Bayar okudu. 7 Kasım1938 günü üçüncü ve son defa Atatürk’ün karnından su alınması işlemi yapıldı. 8 Kasım1938 akşamı saat 19.00’da Atatürk doktoru Neşet Ömer İrdelp’e bakarak “aleykümselam” dedi ve son büyük komaya girdi.

9 Kasım günü ve gecesi bu ağır koma devam etti. Atatürk, 10 Kasım1938 perşembe sabahı saat 9’u 5 geçe, İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Atatürk’ün ölümü Türkiye’yi yasa boğarken hemen ertesi gün toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Atatürk’ün silah arkadaşı ve 1937’ye kadar başbakanı olan Cumhuriyet Halk Partisi Malatya milletvekili İsmet İnönü’yü 348 milletvekilinin oy birliği ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci cumhurbaşkanlığına seçti.

Atatürk’ün naaşı 16 Kasım1938 günü Dolmabahçe Sarayı tören salonunda katafalka konuldu. İstanbul halkı Büyük Önder’in önünden saygıyla geçti. Atatürk’ün cenaze namazı 19 Kasım1938 günü Dolmabahçe Sarayı’nda Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Şerafettin Yaltkaya tarafından Türkçe dualarla kıldırıldı. Aynı gün çok büyük bir kalabalıkla cenaze Yavuz Zırhlısı ile İzmit’e oradan da aynı günün akşamı 20.30’da Ankara’ya uğurlandı.Ertesi gün (20 Kasım 1938)Ankara’da başta Cumhurbaşkanı İsmet İnönü olmak üzere devlet erkanı tarafından karşılanan cenaze TBMM önünde hazorlanan katafalka konuldu.Ankara halkı Atatürk’ün önünden saygı geçişlerini yaptı.21 Kasım1938 günü yabancı devletlerden gelenlerin de katıldığı çok büyük bir cenaze töreni ile Atatürk’ün cenazesi Ankara Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konuldu. Aynı günün akşamı Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Atatürk üzerine oldukça etkileyici bir radyo konuşması yaptı.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Atatürk'ün Vasiyeti...

Atatürk’ün Vasiyeti…

  Uzunca bir aranın ardından tekrar bu kendi şahsına münhasır sitemizde sizlerle kavuşmanın heyecanını yaşıyorum. …

13 yorumlar

 1. ben atatürk öldüğünde çok üzüldüm ağladım ve onu düşündüm. o bizim önderimizdi bizlere türk cumhuriyetini verdi.

 2. ben onu çok seviyordum.o beni severdi.

 3. 10 kasım şiiri

  on kasım geldinde

  yerler gökler üşüyor

  öyle soğuk ki zinde

  yeşil yaprak düşüyor

  her gün kocatepeden

  yola çıkar ATATÜRK

  en yüce mertebeden

  bize bakar ATATÜRK

 4. ATATÜRK yanında ülke diye kız gezerdi küçük.

 5. şiirim bir bulut inmiş beyaz karlı dağlar başına.her on Kasım sabahı bir ateş düşer yüreyime. neredesin ey atam nerede? sensiz millet öksüz burada. sanatilim ven seninle . sevinen gülen seninle olmak isterdik inan ebediyen seninle . dağların ak başı karmıdır? kuşlaratamdan haber varmıdır?yarımbıraktığınişler, bugün sanki seni bekler. zengin millet hayalin acep neden emekler sen gelmiyorsun bir haber gönder. kim içimizdeki ATATÜRK gibi önder.

 6. geçekten de güze:)

 7. atatürk ölmedi yüreğimizde yaşıyor.

 8. SANKİ ATATURK ÖLDUĞUNDE VARDINKİ KONUŞUYON OKAN MISIN NESİN

 9. Dear Author aymoli
  I will know, many thanks for the information.

 10. atatürk yüz yılın en akıllı liderlerinden biriydi laiklik ve cumhuriyetiçin ömrü boyunca mücadele verdi onun gibi bir lider artık türkiye ye zorgelir eşi bulunmaz biinsandı

 11. arkadaşlar yorumlarınızı okudukça hüzünlendim size çokçok teşekkür ediyorum bana Atatürkü tekrar sevdirdiniz…. HNUGY haricinde hepinizi çok seviyorum……..<3

 12. atatürk daha kalbimizde yaşıyor çünkü o bize cumhuriyeti verdi bu sözüyle sözümü noktalıyacağım siz yeni nessillerimiz olacaksınız mustafa kemel atatürk.

 13. atatürk hiç bir zaman ölmedi ama ona karşı çıkanların yeri ölümdür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir