Yeni Konular

Atatürk’ün Önder Oluşu

onder-ataturkAtatürk’ün önder oluşuna ilişkin anılar, atatürkün niye önderdi,atatürk’ün önder oluşu karşılaştığı güçlükler ve gerçekleştirdiği devrimler Atatürk’ün büyük bir önder olmasındaki en büyük etken ondaki liderlik özelliğinin olmasıdır Düşüncesi, davranışları ve uygulamalarıyla çok yönlü bir önder olan Atatürk, Türk ulusunun kalbinde sonsuza dek saygın bir yere sahip olacaktır.

Ülkenin işgal edilmesine tepki göstermiş ve milletine liderlik yaparak kutsal bir mücadelenin başarılı örneğini vermiştir.Atatürk’ün parolası, “Ya istiklal, ya ölüm!”temeli üzerinde odaklanmış ve milli bağımsızlık kavramıyla özdeşleşmiştir. Türk milletiyle birlikte başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı gösterdiği büyük karalılıkla ve başarıyla sonuçlandırmıştır.Tüm bunlar onun liderlik özelliğinin sonuçlarıdır.

Atatürk, insanlık tarihinin yetiştirdiği önde gelen büyük devlet adamlarından biridir. Düşüncesi, davranışları ve uygulamalarıyla çok yönlü bir önder olan Atatürk, Türk ulusunun kalbinde sonsuza dek saygın bir yere sahip olacaktır.Atatürk, bağımsızlığını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış Türk milletine,düşünce ve girişimleri ile yol göstermiş, emperyalizme meydan okumuş bir önderdir.Ülkenin işgal edilmesine tepki göstermiş ve milletine liderlik yaparak kutsal bir mücadelenin başarılı örneğini vermiştir.Atatürk’ün parolası, “Ya istiklal, ya ölüm!”temeli üzerinde odaklanmış ve millî bağımsızlık kavramıyla özdeşleşmiştir. Türk milletiyle birlikte başlattığı Millî Kurtuluş Savaşı’nı gösterdiği büyük karalılıkla ve başarıyla sonuçlandırmıştır.

Fransız Yazar Claude Farrere (Klod Farrer), Atatürk için şöyle diyor: “Tarihte Mustafa Kemal gibi, yurdunu kurtaran daha doğrusu dirilten büyük insanlar vardır. Böyle korkunç bir serüvene atılmak bile, çoğu zaman kişinin ölümsüzlüğe ulaşması için yeter. Vercingetori (Versingetor) bunun en güzel örneğidir.Galyalı kahraman gibi Türk kahramanı, tam her şeyin bittiği sanıldığı anda ortaya çıktı. Böylece, bütün meseleler masanın üstüne kondu. Ben de Serves’ten sonra Türkiye’nin öldüğünü sanmıştım.Ama Türkiye yaşıyor; hem Mustafa Kemal başına geçeli beri öylesine yaşıyor ki, bir Lloyd George(Lody Corc)’un bütün imkânları, sağduyuya meydan okuyan bu şiddetli yaşama isteğinin karşısında erimekten başka bir şey yapamıyor…”Atatürk’ün bağımsızlık mücadelesi, esir milletlerin de kurtuluş ve umut ışığıolmuştur. Böylece sadece kendi milleti tarafından değil, birçok millet için de bir kurtarıcı, bir önder olarak benimsenmiştir. Atatürk, çok yönlü bir liderdir. Hayata bir asker olarak atılmış; komutanlığını yaptığı birçok savaşı başarıyla sonuçlandırmıştır. kurduğu ve yönlendirdiği Türkiye Cumhuriyeti ile bir devlet kurucusu ve başarıyla yönetmesiyle de yetenekli bir devlet adamı olduğunu göstermiştir.

Amerikalı General Mac Arthur, Atatürk’ün önderliğini şu sözleriyle ifade etmiştir: “O, gerici kuvvetlere önderlik etmenin çok daha kolay olduğu bir zamanda, hiç kararsızlık göstermeksizin, inançlarının yolunda sarsılmadan yürüyerek, gelenekler ve kökleşmiş kültürel usullerle uğraşmakta gösterdiği manevi azim ve kudretle, insanlığın yüceliğine ve daha da yüceliğine inanmış, akıllı ve cesur bir önder olduğunu ispat etmiştir.” Tarih boyunca her milletin büyük adamları vardır.Modern Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ün, Türk tarihi açısından önemi büyüktür.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Atatürk'ün Vasiyeti...

Atatürk’ün Vasiyeti…

  Uzunca bir aranın ardından tekrar bu kendi şahsına münhasır sitemizde sizlerle kavuşmanın heyecanını yaşıyorum. …

Bir cevap yazın