Yeni Konular

Atmosfer Basıncı nedir nasıl oluşur

yuksek-alcak-basinci-olusumu-352Atmosfer basıncını etkileyen faktörler nelerdir

İnce bir kamışla su içtiğimizde, kamışın içindeki havayı ağzı­mızla içimize çekince su gelir. Böylece yara­tılan boşluk hemen, yukarı doğru çıkan sıvıyla dolar. Bu olay bize do­ğal gibi gelmektedir.peki bunu nasıl açık­lamalıyız sizce? Eskiçağ bilginleri bu soruya şöyle karşılık verirlerdi: Doğa, boş­luktan nefret eder, yani boşaltılan havanın yerini mutlaka bir şey doldurmalıdır. Ama bu bir açıklama de­ğildir.

 

Atmosfer her şeyi bastırır, sıkış­tırır; tıpkı bulunduğu kabın çeper­lerine ve içinde yüzen nesnelerin tümüne basınç yapan bir sıvı gibi. Dalgıçlar birkaç metre derine dalar dalmaz, hemen su basıncını duyarlar. Hava için de az çok aynı şey söz ko­nusudur: stratosferin en yüksek kat­manlarına oranla biz, havanın dibin­de, çok derinde sayılırız ve sıfır dü­zeyde (deniz düzeyi) havanın ağırlığı, sm2‘ye 1 033 gramlık bir basınç ya­par.

Bir kuyuya daldırılan borudaki ha­va tulumba ile emilince, atmosfer, borunun içindeki suya basınç yap­maz olur, ama kuyunun içindeki su­ya basınç yapmağa devam eder. Böy­lece sıvı, borudan yukarıya doğru iti­lir. Ve su, 10,30 metrelik bir yüksek­liğe ulaşınca, bu sıvı sütununun ağırlığı, havanın kuyu yüzeyine yap­tığı basınca eşit hale gelir. Bu iki güç arasında denge kurulur ve su artık yükselmez.

 

ruzgar-olusumu-33

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir