Yeni Konular

Ay Özellikleri ve Ay’ın Dünyaya uzaklığı

17-11-2015_214154Yüzyıllar boyunca sayısız efsanenin kaynağı olan Ay, sonunda esrarını yavaş yavaş yitirdi. Astronomların, üç yüz elli yıl, bir dürbünle uzaktan gözleyerek ve binbir emek ve güçlükle ulaştıkları sonuçlara, uzay çağının adamları pek çok yeni bilgi ekledi ve bu bilgiler sayesinde Ay’ın yapısı ve yüzündeki engebeler konusunda doğru sonuçlar elde edildi, insanlar kısa sürelerle de olsa Ay’a konuk gitti.

Dolanmalar ve Sallantılar

Ay, Dünya’nın çevresinde eliptik (oval) bir yörünge çizerek dolanır, öyle ki, Dünya Ay uzaklığı, 360 300 ile 405 500 kilometre arasında değişir. Ay’ın gökyüzünde, yıldızlara göre aynı yere dönüp geldiği süre, yani yıldız ayı, 27 gün 7 saat 43 dakikadır. Dünya, Ay’ı da birlikte sürükleyerek yörüngesinde yer değiştirdiği için Ay’ın Güneş’e göre gökyüzünde aynı yere gelmesi biraz daha uzun sürer, yani 29 gün 12 saat 44 dakika tutar: buna da kavuşum ayı denir.

Bundan başka, Ay’ın kendi çevresindeki dönüşü ile Dünya çevresindeki dolanımı eşit zamanlı olduğundan biz Ay’ın hep aynı yüzünü görürüz. Ama gerçekte sallantılar (Ay’ın arka yüzeyinden, doğu ya da batı, kuzey ya da güney parçasının art arda sırayla görünmesi) sayesinde, Ay’ın yarısından biraz daha fazlasını görebiliriz.

Ay?ın İncelenmesi
Ay’ın incelenmesi, 1611’de dürbünün bulunmasıyla başladı. Dürbünle bakılınca Ay’ın yüzünde geniş düz ve koyu bölgeler (bunlara yanlış olarak deniz adı verildi) koyu bölgelerin çevresinde, daha açık renkli kemerler, bunların üstünde de yer yer yüksekliği 7 000 veya 8 000 metreyi bulan sıradağlar görüldü. Bütün Ay yüzeyi krater’lerle doluydu.
Ay bir yıldızın önünden geçerken, yıldız anî olarak görünmez olur; bu olay, Güneş’in batışı ile tam bir karşıtlık yaratır, çünkü Güneş ufukta birdenbire kaybolmaz, ışığı yavaş yavaş zayıflar; bunun nedeni Dünya’nın atmosferidir. Güneş ışınları yoğun hava kütlesinden geçerken zayıflar. Astronomlar bu duruma bakarak, Ay’da atmosfer bulunmadığı sonucuna varmışlardır. Bu koruyucu perdeden yoksun olan Ay toprağı, göktaşları (uzayda dolaşan küçük ve sert gökcisimleri) tarafından sürekli olarak bombalanır: Ay’daki kraterlerin varlığı da bununla açıklanır.
Astronotik, astronomiye yardıma gelmemiş olsaydı hiç kuşkusuz bugün, Ay konusunda bundan pek fazla bir şeyler öğrenmiş olamazdık. Uzay çağının başlamasıyla, Ay otomatik araçlarla incelendi; bu araçlarla onun önce her açıdan fotoğrafları çekildi; özellikle, görünen yüzüne göre daha az deniz ama daha çok krater bulunan görünmez yüzü fotoğraflarla ortaya çıkarıldı. Sonra Ay’a uzay araştırma araçları Luna, Surveyor indirildi, Ay yüzeyinin sertlik derecesi ve sıcaklığı incelendi: sıcaklık gündüzleri 100 dereceyi aşar, gece ise sıfırın altında 150 dereceye düşer.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir