Yeni Konular

Ay Tutulması 456 yıl sonra gündönümünde oldu video izle 21 Aralık 2010

Amerika kıtası, 21 Aralık gündönümünün 456 yıl sonra Ay tutulmasıyla aynı güne denk gelişine şahit oldu. Ay, bu tarihî tutulmada bakır kırmızısı rengini aldı.

NASA, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’nın bir kısmında tam olarak görülebilecek tutulmanın en son 1554 yılında gündönümüne denk geldiğini bildirdi. Tutulma, bugün Türkiye saatiyle 09.41’de başladı ve bir saat kadar sürdü.

En net Ay tutulması video izle 21 aralık 2010

Kanada Kraliyet Astronomi Topluluğu’n-dan Gary Boyle tam Ay tutulmasının, hava şartlarının uygun olması halinde Kanada’dan da görülebileceğini söyledi. Ottawa Carleton Üniversitesi Astronomi uzmanlarından Prof. Robert Dick ise, gece bile olsa Ay tutulmasının göze zarar vermeyecek dürbün ya da teleskoplarla izlendi

Dünyanın dört bir yanında bu yıl meydana gelen volkanik faaliyetler sebebiyle atmosferde çok yoğun miktarda toz bulunduğu, bu sebeple Ay’ın tutulma boyunca normalden biraz daha koyu renkli görüneceği belirtiliyor. 2011 yılı içerisinde haziran ve aralık aylarında olmak üzere iki Ay tutulması daha meydana gelecek.

Amerika kıtasındaki en son Ay tutulması 20 Şubat 2008’de yaşanan tam tutulma idi. Güney Amerika ve Kuzey Amerika’nın çoğu yerinden 20 Şubat’ta gözlemlenen tutulma, Batı Avrupa, Afrika ve Batı Asya’dan 21 Şubat’ta gözlemlenmişti.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir