Yeni Konular

Ay’ın Evreleri nelerdir Ay’ın evreleri nasıl oluşur

Ayın Evreleri
Ay’ın kendisi ışık kaynağı değildir, ışık saçmaz, sadece Güneş’ten aldığı ışığı yansıtır. Güneş’se Ay’ın ancak kendisine dönük olan yarımküresini aydınlatır.Ay’ın, Dünya’dan bakılınca, Güneş’e göre aldığı çeşitli görünümlere, evre denir.

Yeniay evresinde Ay, Güneş ile Dünya arasındadır; bir bakıma bize arkası yani aydınlık olmayan yüzü dönük olduğu için Ay tekeri tüm karanlıktır, hiç görünmez. Ama çok geçmeden, akşama doğru incecik bir ayça biçiminde görülür.
ilk dördün’de Ay’ın aydınlık yüzünün yarısı görülür hale gelir. O zaman Ay ile Güneş Dünya’ya göre birbirine dikey doğrultuda bulunurlar.
Bir hafta sonra Ay, Dünya’ya, aydınlık yüzünün tamamını gösterir: bu evreye dolunay denir. Bu evrede Dünya’dan bakılınca Güneş ile Ay birbirine karşıt iki yöndedir: biri doğarken öteki batar. Sonra Ay, sabahları da gözükür olur, Dünya’dan gözlenebilecek olan aydınlık kesimi ise, giderek küçülür.

Son dördün’de gene Ay tekerinin yarısı görülebilir. Bundan sonraki günlerde ise ancak, gene bir ayça halinde seçilebilir ve ayça da incelir
İncelir, sonunda tamamen silinir. Ondan sonra gene yeniay ve yeni bir kavuşum ayı başlar, evreler de önceki gibi yeniden birbirini izler. Zamanın haftalara ve aylara bölünmesinin kaynağı bu olayın insanlarca gözlenmiş olmasıdır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir