Yeni Konular

Ayten Alpman ne zaman öldü vefat etti ölüm sebebi nedir

Eskilerin sevilen sanatçısı Memleketim şarkısı ile şöhret yakalayan Ayten Alpman 83 yaşında öldü. Zatürre teşhisi nedeniyle kısa bir süre önce Osmanoğlu kliniğine kaldırılan Ayten Alpman fenalaştı tüm müdahalelere rağmen kronik karaciğer yetmezliği nedeniyle kurtarılamadı.Memleketim? şarkısıyla hafızalara kazınan sanatçı Ayten Alpman hayatını kaybetti. Caz sanatçısı Kerem Görsev, Alpman’ın kızıyla konuştuğunu belirterek üzücü haberi twitter hesabindan duyurdu.83 yaşında olan ve 2004 yılında kalp krizi geçiren Alpman, bir süredir özel bir klinikte zatürree tedavisi görüyordu.

[pro-player width=’530′ height=’320′ type=’video’ image=’http://www.aymoli.com/wp-content/uploads/ayten-alpman-240×180.jpg’]http://www.youtube.com/watch?v=yJOsQo2GCmA[/pro-player]

AYTEN ALPMAN 20 Kasım 1930 Istanbul – Yeşilköy doğumludur. Müzikle tanışması ilk defa Nişantaşı Kız Lisesi’nde öğrenci iken İlham Gencer sayesinde olur. İlk olarak Ingilizce şarkılar söyler. Daha sonra ailesi onu Erenköy Kız Lisesi’ne gönderir ve lise eğitimini orada tamamlar. Liseden sonra İlham Gencer’in solistlik teklifi ile Istanbul Radyosu’nda programa başlar. Radyoda ilk söylediği parça “You Are Always In My Heart” olur.

MÜZİKLE DOLU BİR HAYAT
1929 yılında İstanbul?da doğan Ayten Alpman, liseden sonra İlham Gencer’in solistlik teklifi ile İstanbul Radyosu’nda programa başlamış, daha sonra tanıştığı Arif Mardin?in teşviki ile caz türünü benimsemiştir.

1953 yılında İlham Gencer ile evlenen Alpman, 1959 yılında ilk plağı “Sayonara/Passion Flower”ı yayınlamıştır. 1963 yılında çalışmak için İsveç’e gitmiş, üç yıl sonra Türkiye’ye dönmüştür. Fecri Ebcioğlu’nun ısrarlarıyla Türkçe söylemeye başlamış ve ilk çalışması “İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım” 45lik plak olarak yayınlanmıştır. Sezen Cumhur Önal ile birkaç 45’lik çalışması yapmıştır.

1968 yılında Ümit Aksu ile evlenmiştir. Fecri Ebcioğlu ile birlikte yaptıkları “Sensiz Olamam” ile ilk büyük çıkışını yapmıştır. 1972 yılında yaptığı ve sözlerini Fikret Şeneş’in yazdığı “Bir Başkadır Benim Memleketim” plağı pek ilgi görmemiştir. 1974 yılında Kıbrıs Çıkarması ile TRT’de “Memleketim” çok sık çalınmaya başlayınca, şarkı tekrar 45’lik plak olarak piyasaya sürülmüş ve büyük satış rakamlarına ulaşmıştır. Mireille Mathieu’nun Fransızca seslendirdiği bu şarkı Fikret Şeneş’in Türkçe sözleriyle adeta bir milli marş halini almıştır.

İki adet uzun çalar çalışması yapan Alpman, 1995 yılında ses tellerinde oluşan nodüllerden ameliyat olmuştur. 1999 yılında en sevilen şarkılarından oluşan bir albümü Ada Müzik tarafından yayınlanmıştır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir