Yeni Konular

Bahar Aylarında Çiçek Bakımı

BAHAR AYLARINDA ÇİÇEK BAKIMI

Bahar geldiği zaman üstümüzde kış ay ayının vermiş olduğu o yorgunluk hissi gider ve yerine güneşli günler gelir. Aynı bizler gibi çiçeklerimiz ve bitkilerimizde kışın o miskinliğini üstlerinden atıp bahara hazırlanırlar. Baharın gelmesiyle çiçekler açar ve filizlenmeler ortaya çıkar.

cicek-bakimi

Yolların kenarlarındaki ağaçları görürsünüz onlarda renkli renkli çiçekler açarak baharı selamlarlar. Bahar aylarında çiçek bakımı önemli bir faktördür ve dikkat etmeliyiz çiçeklerimizi uyandırmanın zamanı geldiğini onlara hissettirmeliyiz.

cicek

BAHARA GİRİLDİĞİNDE NE YAPILMALI?

Kışın soğuğundan toprakta sertleşme ortaya çıkar ve çöker bundan dolayı bahar ayında yapmanız gerek en temek şey çiçeğinizin toprağını veya bitkinizin toprağını havalandırmalısınız ve besinlerine ilave takviyelerde bulunmalısınız. Saksılarınızı havalandırma yaparken bir çubuktan çataldan yardım alarak bu işlemi tamamlayabilirsiniz dikkat etmeniz gereken tek bir şey vardır oda çiçeğinizin veya bitkinizin köküne zarar vermemizdir. Bitkinizin gübresine ve takviyesine önem vermelisiniz. Bahar aylarında çiçek bakımı insanların yeni bir döneme uyanması gibi çiçekler içinde yeni döneme uyanmaktır.

bahar-cicek-bakimi

BAHAR AYINDA BUDAMA NASIL OLUR

Buda mevsimi ilkbahardır ve budama önemlidir bitkinin ilkbahar dönemine girişinde boşuna harcayacağı yerler kesilmelidir ve böylelikle daha hızlı ve daha sağlık biçimde büyüme gösterir. Bitki budamada kesileceği yer önemlidir dalların altındaki gözlerden ve verem diye adlandırılan yerlerden budanmalıdır.

cicek-budama

BİTKİNİN SAKSIYA SIĞIP SIĞMADI NASIL ANLAŞILIR?

Bitkinizin veya çiçeğinizin kökleri kullanmış olduğunuz saksınızın altında bulunan deliklerden çıkıyor bu saksınızın artık bitkiniz için küçük geldiğini gösteren bir işarettir.

bahar-ayi-cicek

Bazı durumlarda kökler yol bulamayıp deliklerden çıkmaya da biliyor alt kısımda sıkışıp kalıyor böyle durumda çok dikkatli bir şekilde bitkinizin altını kontrol edebilirsiniz ve gerekli olan işlemi uygulayabilirsiniz. Bahar aylarında çiçek bakımı oldukça önemlidir çiçeğinizin veya bitkinizin uyanma zamanına dikkat etmelisiniz.

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

BİRBİRİNDEN NEŞELİ KIRLENTLERİ EVDE KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ

BİRBİRİNDEN NEŞELİ KIRLENTLERİ EVDE KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ Tekstil ve ev eşyası satan mağazaların tezgahlarında duran birbirinden …

Bir cevap yazın