Yeni Konular

Balın faydaları hakkında bilinmeyenler?

Balın faydaları nelerdir?
Balın faydaları hakkında bilinmeyenler?

       Bal, tatlı olması yanında arıların çiçeklerden ürettiği B vitamini açısından da zengin bir besindir. Üretimine göre kalitesi de farklılık gösterir. Balı satın alırken güvenilir ve bilindik yerlerden alınması sağlığımızı tehdit etmemesi açısından oldukça önemlidir.

Baldaki faydalar

        Bal ; kestane balı, petek balı, kekik balı, çam balı, arı kovanı balı ve anzer balı olarak çeşitlere ayrılabilir.

Göz için önemi;

Göz sağlığı için eskilerde kullanılan bal; kızarıklık kaşıntı, göz enfeksiyonu ve kuru göz gibi rahatsızlıklarda kullanılabilir.

Vücuda enerji verir;

Vücudun ihtiyaç duyduğu şeker ve kaloriyi temin ederek enerjinizi yerine getirir. Halsizlik durumunda rahatlıkla bal kullanılabilir.

Kasların yorgunluğu için;

Özellikle spor yapanlarda zaman zaman kas ağrısı oluşur. Bu ağrıları kısa zamanda iyileştirerek enerji verir.

Kilo vermek için;

Balda kilo vermenizi kolaylaştıracak amino asit, mineral ve vitamin bulunur. Ilık suya limon ve bal ekleyerek tüketilmesiyle metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olunur.

Uykusuzluk için;

Sütün içerisine bal katıp tüketilmesinde rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

Yanıklarda ve yaralarda kullanın;

Bal küçük yanıklarda tedavi amaçlı kullanılabilir ancak büyük yanıklarda etkisi yok denecek kadar azdır. Anti bakteriyel özelliği sayesinde yanıktaki bakteri çoğalmasını önler. Kesik ve yaralarda da anti bakteriyel özelliği sayesinde kullanılabilir.

 

Sonuç itibari ile bal, şifa kaynağı bir besindir. Burada bahsedemediğimiz; öksürük azaltmada, saçların güçlendirilmesi, cilt bakımı ve kan şekeri düzenleme gibi birçok özelliği de mevcuttur.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir