Yeni Konular

Bambu Nedir – Ne Amaçla Kullanılır – Faydaları

Bambu-SandalyeBambu çoğunlukla Asya, Amerika, Afrika gib tropik yerlerde bulunmakla birlikte yabancı ismi Bambusoideae olarak anılmaktadır. Bambu bir kamış türü bitkidir. Boyutları 20 ve 30 metre kadar olabilen bambu kamışları çitlerde, hasırlarda, küfeler de, sepetlerde, bastonlar da, mobilyalarda kullanılmaktadır. Bunun dışında Bambu kayak direkleri, kova, su, kürek, bıçakların, mobilya varil üretimi için bunların haricinde inşa evler, kulübeler, için kullanılmaktadır.

Buna ayrıca Hintkamışı olarak da adlandırılmaktadır. Bambunun çeşitleri 600 den fazla türü bulanabilmektedir. En bilindikleri ile Arundinaria, Olyreae ve Bambusa olarak bilinir. Tropikal odunsu bambular (Bambuseae), ılıman odunsu bambular
(Arundinarieae) ve otsu bambular (Olyreae) olarak üç ana bambu çeşidi çok kullanılır.

Bambusoideae-Turu-Bambu

Filizlerinden hayvanların yemi olarak da istifade ettiği söylenir. Bambular sert odunsu sap şeklindedirler. Her ülkede bambu ağacının görünüşü farklı olabilir. Kimileri daha sert kimileri daha bükülebilir olabilirler. Bu odunsu bitkiler içi boş olarak eklemli gibi sapları olur ve uzun dar yaprakları olabilirler. Kalın ve dayanıklı bambular çoğunlukla Japonya ve Çin’de bulunabilir. Küçük kamışlı olanları sulu veya nemli bölgelerde örneğin Güney Amerika Birleşik Devletleri bölgesinde bulunabilir. Ülkemiz de ise Akdeniz bölgesinde yetirililer. Bambular yüksek sıcaklı ve topraklı bir alanda yetişebilirler. Bambunun en büyük faydalarından biri erozyonu engellemesinde etkin rol oynamasıdır. Ayrıca bu ürünün katalitik bir ürün olarak kullanılmaya başlanması da yeni bulunan buluşlardandır. Çubuklarında bulunan amorf iyice işlenirse kimyasal katalizor elde edilmektedir.

Arundinaria-Bambusu
Hatta damıtma yöntemi ile motor yakıtı dahil yapılabilmiştir. Bir günde en hızlı büyüyebilen bambu 30-40 cm büyüyebilir. Çok azında çiçekli bambu bulunmaktadır. Bambular bitkilerin aksine daha fazla karbondioksit emişi sağlarlar ve fazlaca
oksijen salarlar. Küresel dengenin büyük unsurlarından biridir. Sayarak bitiremeyeceğimiz özelliklerde kullanılmaktadır. Saydıklarımızın dışında sebze, ilaç,turşusunun kurulması, depresyon için, inşaat malzemesi müzik aleti için dahi
bambular kullanılabilmektedir.

Japonya-Kyoto-Bambu-Ağacı

Bazı bambular suya ve soğuğa da etkilidir. Bunun örneği ise Japonya’da bulunan ve -20 derecede ki soğuğa karşı koyan bambulardır. Yağmurlu Japon Ormanlarındaki bu bambular insanları da soğuktan korumaktadırlar. Daha eski zamanlarda Japonya gibi ülkeler de Flüt olarak kullanılmışlığı vardır. Tarih öncesinde ise ok, mızrak, yay, kapan, tuzak yapımlarında da kullanıldığı bilinmektedir. Bambular kağıt üretiminde bile kullanılabilirler. Ayrıca ülkeler için anlam bile içeren bambular Japonlar için erik, çam, bambu üçlüsü soğuk mevsimin 3 arkadaşı olarak belirtilmiştir. Japonlar için ise temizlik duygusu, saflağın, dürüstlük anlamını taşır.

Bambu-Sandalye

Filipinler için şans, Hindistan için dostluk, kardeşlik sembolüdür. Ülkemizde bambunun dikkat çekmesi ise milenyumdan sonra yani 2000li yılları aşınca daha belirgin olmuştur ve evlerimize girmeye başlamıştır. Bambunun ülkemizde tam olarak özelliklerinden yararlanabildiğini de söyleyemeyiz.

Cin-Bambusu
Süsü ve mobilya için ülkemizde kullanıldığı görülmektedir. İnce ve bir o kadar dayanıklı bambular estetik görünümü de sahiptirler. Dayanıklıdırlar.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?         Yeşil çaydaki …

Bir cevap yazın