Yeni Konular

Başarılı insanlar neden başarılılar?

basariBaşarılı insanlar neden başarılılar?
Hep sorulan bir sorudur bu. İşin aslı bu insanların özel birileri olduğu ve ilahi bir güç tarafından özel olarak yaratıldıkları düşünülür. Gerçek böyle değil.

Onlar başarılı oldular çünkü diğerlerinde olmayan birkaç özelliğe sahiplerdi. Bunu da doğuştan değil sonradan kazandılar. Peki nedir onlar? Nedir bu insanların özel olmalarına sebep?

Öncelikle bilmeliyiz ki; yolu bilmek ve yolda yürümek arasında büyük bir fark vardır. Belkide şu an nefes alan her insan başarılı olmak için çok çalışmak gerektiği klişesini biliyordur.

2016-04-14_120653Aslında bu bir klişeden öteye gerçektir. Bazı insanlar çok çalışır yine de çok çalışmak büyük farklar yaratmak için yeterli değildir. Bir yerlere gelmek için ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Az önce belirttiğim üzere sizler yolu biliyor ama bu yolda yürümüyorsunuz. Başarılı olmak için kendinizi çok iyi tanımanız gerekir. Diğerlerinin sahip olduklarına bakıp yakınmaktansa onları bir kenarınıza koyup elinizdekilere bakmanız gerekir.

 

 

  Peki elimizdeki şeylerle ne yapmamız gerekiyor? 
Bilinmezlik değildir aslında ama diğerlerine nazaran elinizde olan, sahip olduğunuz şeyler gözünüzde devede kulak kalıyor gibi görünebilir. Herkesin sahip olduğu ama kimsenin farkında olmadığı şeyi sakın ola atlamayın elinizdekileri değerlendirirken. Benliğinizden bahsediyorum. Kendinizin farkında olun bu sizi başarılı biri olmaya bir adım daha yaklaştıracaktır. Genelde kişisel gelişim kitaplarında şöyle yazar: ”Onlar yapabiliyorsa, sizde yapabilirsiniz.” Bu kanıyı tamamen yanlış buluyorum. Sizin düşünceniz şu olmalı: ”Onlar bunu yapabiliyorsa, bende en azından bunu yapabilirim.” Çünkü başkalarının başardığı şeyler sizin alt çıtanız olmalı. Neden mi? Çok açık ve gözler önünde ama ben yinede anlatayım. Şunu bir düşünün Thomas Edison ampulü bulmak için birilerinin bunu yapmasını bekledi mi? O başarılı bir bilim insanıydı ve kimsenin izinden yürümedi. Bu sadece ondan ibaret değil örnekleri çoğaltmak pek tabi mümkün. Sizler de artık onlar yapabiliyorsa bende yaparım düşüncesinden arınmalısınız.

Cesur olun.

1- Cesur olun. 
Her defasında yenildiğiniz bir oyun hayal edin ve adına da hayat mücadelesi diyelim. Bu oyunu bırakmanız mümkün değil. Bu oyunda her defasında yenilmenize rağmen tekrar denemeniz gerekiyor.
En yaşlı teoridir: ”Arsızlık, her zaman kazanır.” arsız olun. İstediğinize ulaşana kadar durmadan deneyin.
  2- Aynı hatayı tekrar yapmayın.
Kesinlikle hatalar yapacaksınız bu insan doğasının gereğidir. Hatta öyleki ”insan” kelimesi dilimize Arapçadan girmiştir ve ”ins” hata yapan, yanılan manasına gelir.
Hata yapmak sizin için korkulacak bir şey olmamalı. Siz hata yapacaksınız elbette ama bunların aynı hatalar olmadığından emin olun. Yoksa yerimizde saymış oluruz.
  3- Problemi bulun. 
Problemi bulun ve çözümü arayın. Çözüm çoğu zaman göz önündedir. Cesur olun ve çözümü uygulamaya koyun. Bir problem yokken de sakın ha problem aramayın. Paranoya yaratmaya gerek yok.
  4- Mantıklı olun.
Önünüzde bir yol ayrımı var ve siz hangisini seçeceğinize karar veremiyorsunuz bunun çok kolay bir çözümü var. Bize gereken üç şey var: kalem, kağıt ve kendimiz. Bir kağıdı ortadan bir çizgiyle ikiye ayırın.
Bir bölüme artıları diğer bölüme eksileri yazın ve bunu ikinci yol için aynen tekrar edin. Eğer iki yol için de artılar ve eksiler aynı sayıdaysa kalbinizin sesini dinleyin. Her zaman mantıklı olanı yapamazsınız.
Sonuçta birer makine değiliz ve bazen işin içine duygularımızı da katmalıyız. Lakin bunu iş konusunda asgari düzeyde tutmakta fayda vardır.
  5- Fırsatçı olun
Kulağa her ne kadar kötü gelse de fırsatçılık iyidir. Eğer karşınıza bir fırsat çıkarsa sakın kaçırmayın. Ama kesinlikle üzerine de atlamayın. Büyük bir holdingin CEO sundan şunu duymuştum:
”Eğer bana harika bir teklif sunarlarsa, mesela atıyorum üçlük bir işe on fiyat verseler bile onlardan düşünmek için bir gün isterim.”
6- Ve tabiki çok çalışın. Hiç bir zafere çiçekli yollardan gidilmediği gerçiğini de asla aklınızdan çıkartmayın.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir