Yeni Konular

Battlefield Hardline İnceleme

56dfdbf7de6a81e9c8f723ce0ee376dcFPS’yi özellikle Multiplayer alanında düşündüğümüzde akla gelebilecek iki oyun var, Call Of Duty ve Battlefield. Özellikle son oyunuyla beraber Call Of Duty’yi tahtından etmeyi başaran Battlefield serisinin yeni oyunu, Battlefield Hardline için Visceral Games beta’yı oyunculara açtı. Peki Visceral Games’in yeni oyunu, beta haliyle nasıl gözüküyor?
Hikâyesi ne acep?
Öncelikle alışılmış diğer Battlefield oyunlarından farklı bir hikayeyi işliyor Hardline, klasik hırsız polis kovalamacası. Oyunun yapımcısı diğer Battlefield oyunlarının yapımcısı olan DICE değil, Visceral Games. Haliyle DICE’ın o kalite kokan oyunlarını göremesek de, gene kaliteli bir yapımla karşı karşıya gibiyiz. Multiplayer’de ise hırsız polis olarak oynuyorsunuz. Yani bir takım hırsız olurken, diğer takım ise polis oluyor.

2555466-battlefield+hardline+3+wm
Bu bir soygundur!
Hırsız ve polis olmak üzere iki takım halinde oynadığınızı söylemiştik. Kabaca anlatmak gerekirse hırsız olan takım mesela bir yerden para çalmaya çalışırken polis takımında olan oyuncularsa onları engellemeye çalışıyor. Tabi ki de oyunun kendi içinde ayrılmış modları var, diğer Battlefield oyunlarında görmediğimiz. Fakat oyun beta olduğu için bu modlardan sadece 2 tanesini ve bir haritasını oynayabiliyoruz. Bu modlardan biri Heist, diğeri ise Blood Money. Genel olarak her iki modda eğlenceli tabi ki de.
Heist modunda anlayabileceğiniz üzere hırsızlar bir soygun yapıyor, polislerde soygunu engellemeye çalışıyor. Hırsızların görevi ise önce iki adet kasayı patlatıp, ardından da parayı alıp belirlenmiş kaçış noktasına götürerek başarıya ulaşmak. Polis olarak yapılacak tek şeyse, parayı hırsızlardan korumak. Düşünüldüğünde, tabi ki de eğlenceli bir mod.
Blood Money’de ne yapıyoruz peki? Bu mod oyun haritasında daha fazla dağıtmanıza olanak verdiği için Heist’ten daha zevkli olduğunu söyleyebiliriz. Amaç ise her iki takımın da parayı kendi taraflarına almaya çalışması. Yani oyun haritasının tam da ortasında yığınla para var ve hem hırsızlar hem de polisler parayı alarak kendi kasalarına götürmeye çalışıyorlar. Asıl ortamı dağıttığınız bölüm ise rakip takımın kasasından çalmaya çalıştığınız paralar oluyor. Bu nedenle takımla beraber hareket edilirse ortaya bol aksiyonlu ve heyecanlı bir oyun çıkıyor. Yani betada sahip olduğumuz modlar bunlar.

18723_bg
Diğer Battlefield oyunları gibi değil
Yapımcısının Visceral Games oluşu ve hikayesinin de baya bir farklı olmasıyla, Hardline diğer Battlefield oyunlarıyla aynı kategoriye giremiyor. Her şeyden önce Hardline hırsız polis kovalamacasını konu edindiği için diğer oyunlardaki gibi jet veya tanklara sahip değiliz, yani oyunu eğlenceli kılan bu araçları kullanamıyoruz. Bunun da ötesinde, oyunda bulunan araçların nerdeyse hepsi zırhsız. Her iki takımda bir adet zırhlı araç var ve ayıp olmazsa her aracı o an elinizdeki silahla yok edebiliyorsunuz. Elbette araçların bu dayanıksızlığını, yanınıza takım arkadaşlarınızı alarak giderebilirsiniz. Çünkü olayı aksiyonlaştıran yeni özellikleriniz var, mesela yan koltuktaki oyuncu pencereden ateş edebiliyor. Yani klasik kafayı camdan çıkarmak olayı, Hardline’da var.
Ayrıca birçok oyuncunun sevdiği iki yeni özellik eklenmiş oyuna, Grappling Hook ve Zipline. Ama tabi maalesef Grappling Hook’u belirli yerlere atabiliyorsunuz, bu nedenle hevesiniz kursağınızda kalabilir. Öte yandan Zipline oldukça tatmin edici. Başka bir şeye ihtiyaç duymadan bir çatıdan bir çatıya rahatlıkla kayabilirsiniz artık.

battlefield-hardline-beta-894865
Yeni Class’lar!
Hardline’de diğer battlefield oyunlarından farklı olarak farklı class’larla oyunu oynuyorsunuz. Bunlar Mechanic, Operator, Enforcer ve Professional olarak adlandırılmışlar. İsimlerde yapılan bu değişiklik, aslında önceden var olan class’ları değiştirmiyor. Yani oyuncuları kandırma adına yapılmış olan küçük bir aldatmaca bu o kadar. Bu saydığımız farklı class’lar aslında bildiğiniz Assault, Engineer, Support ve Recon. Yani sadece isimleri değiştirilmiş.

Battlefield-Hardline2
Grafikler ve diğer şeyler
Battlefield Hardline Frostbite 3 oyun motorunu kullanıyor. Bu nedenle Hardline’ın Battlefield 4’e oldukça çok benzediğini söyleyebiliriz. Yani bu iki oyun arasında kıyaslama yapmak, hiç de yanlış olmaz. Bunun dışında fiziklerde güzel gelişmeler var. Tabi ki de bina yıkılmalarının ve diğer şeylerin belli bir script’e göre gittiği belli oluyor fakat olsun, yine de ufaktan geliştirmeler olması gözünüze hoş gelebilir.
Ayrıca Battlefield’ı Battlefield yapan diğer bir öğe ise ses. Hardline’da ise sesler gayet iyi duruyor. Silah sesleri ve araç sesleri, tam olması gerektiği gibi ve atmosfere girmenizi oldukça iyi sağlıyor. Gerçekçi sesleri var oyunun ve başarılı olduğu söylenebilir.

bfh_video_inc_original-489456
Sonuç?
Yani genel olarak Battlefield Hardline evet, başarılı bir yapım. Fakat daha çok gelişmesi lazım. Hatalar ve buglar elbette beta olduğu için hoş karşılanabilir, ama umarız çıkışını yaptığında tüm bu şeyleri geride bırakır. Vaat eden bir yapım olarak Hardline, size eğlenceli vakitler yaşatabilir. Elbette DICE’ın yapmadı belli oluyor fakat bu oyunu oynamanıza bir engel değil.

 

İnceleme Videosu;

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

SINIF NEDİR?   Sınıflar soyut bir veri tipidir. Object ise somutlaşan bir cismidir. Motorlu taşıt …

Bir cevap yazın