Yeni Konular

Bayanlar İçin Popüler Meslekler ve Meslek Seçimleri

Hayatımız açısından son derece önem arz eden konuların başında ise meslek seçimleri yer alıyor. Meslek ileriki yaşam içerisinde hem zorluk çekmeden hem de severek yapılması adına büyük önem taşımaktadır. Bayanların nezdinde yapılması gereken mesleklere baktığımızda ise hanımları yormayan ve kariyer basamaklarını daha kolay tırmanmalarını sağlayacak olan öğretmen, hemşire, asistan, sekreterlik, avukat gibi meslekler hem favori hem de gün içerisinde bayanların zorlanmadan yapabilecekleri meslek türleri arasında yer alıyor. Yanlış kararların verilmesi ileriki safhalarda aşırı huzursuzlukların başlamasına ve kişinin iş yaşamı içerisinde yetersiz kalmasına zemin hazırlayacaktır. Bu yüzden bayanlar için meslek seçimleri son derece önemlidir. Fakat meslek seçimi için yapılması gereken önemli adımları da şu kriterde değerlendirebiliriz,

Yeteneklerin farkında olarak yeteneklerine uygun meslek dallarını seçmek
İlgi duymuş olduğu ve bir o kadar da sıkılmadığı meslekleri yapmaya karar vermek
Meslekler hakkında geniş bir bilgi dağarcığına sahip olarak mesleğin olumlu ve olumsuz taraflarını teraziye koymak

Tüm bu aşamalar yapıldığı takdirde ise doğru kararlar verebilmek ve daha kaliteli bir meslek yaşamına sahip olmasında da herhangi bir şüphe olmayacaktır. Günümüzde baktığımızda ise pek çok kişi yanlış seçimlerin kurbanı olabilmektedir. Bu durum bayanlar için evlilikten sonra daha bir sıkıntılı zamanı kapsamaktadır. İstenilen şartları yapacakları meslekte bulan kişiler d aha mutlu bir yaşam sürmenin keyfini yaşamaya başlayacaktır. Fakat meslek seçimi sırasında ki karar merceğinizi ilk olarak lise dönemi içerisinde yaparak ÖSYM sınavlarına en iyi şekilde hazırlanmanız gerekecektir. Bu sayede alacağınız yüksek puanlar ile birlikte idealiniz de var olan ve popüler meslek dalları içerisinde yer alan meslek gruplarına sahip olabileceksiniz.

Bayanların İş Hayatı ve Meslek Sıkıntıları

Bayanlar açısından hafta sonu tatillerin yanı sıra düzenli bir saat periyot aralığında çalışılacak mesleklerin seçilmesi gerekiyor. Gerek eğitim gerek sağlık gerek hukuk alanında daha çok sabit saat dilimlerinde çalışabilmeniz daha kolaylaşabilir. İnsanlar için en zor olan konuların başında mesaiye kalan, aksayan, evin yolunu bulamayan işlerin düzenli yaşamınıza engel olmasıdır. Ömür boyu severek yapacağınız meslekler konusunda her ne kadar doğru bir karar vermiş olsanız da evlilik sonrası da rahat yapabileceğiniz mesleklerin önemi kat ve kat önemlidir.

Özellikle anne ve babalar çocuklarını kulaktan dolma bilgiler ile yanlış bir karar vermesine yönlendirerek daha başarısız bir dönemden geçmesine neden oluyor. Sevilmeyen ve çabuk sıkılacak mesleklerin yapılması kişinin eğitim yaşamını olumsuz bir şekilde etkilediği kadar iş hayatını da aynı şekilde etkilemesi de mümkün bir durum olarak ön plana çıkacaktır. Bu sebeple anne ve babalar da çocukların meslek seçimleri sırasında doğru bir karar verebilmelerine yardımcı olmaları ve başarının sırrını en iyi şekilde çözebilmelerine katkı sağlamaları gerekiyor.

 

Eczacılık

Dünyada en bir sürü ücret kazanlan mesleklerden biri fakat dünyadaki eczacıların %85’e yakını erkeklerden meydana geliyor. Son bir kaç senedir bayanlar aracılığıyla bir sürü rabet gören bir meslek haline iştirak eden eczacılık, bayanlar amaçlı güzel bir tercih oldu.

Avukatlık

Kadınların tercih ettiği bir öbür meslek ise avukatlık. Haklar kısmını tamamlayıp avukat, hakim ve savcı olabilirsiniz, yükselebilirsiniz. Bayanların bu mesleği seçmelerinin bir nedeni terfi şanslarının olması nedeni ise personel bayanlar çoğunlukla hırslı oldu ve işlerinde yükselmey bekliyor. Bir Sürü pek kadın avukat meydana geldiğini düşünülmesine nazaran halen yeryüzünde avukatların %77’si erkeklerden meydana geliyor.

İdari yöneticilik

Kadın yetkililer son bir kaç senede artmaya başladı. Bunun nedeni ise bayanların süratle iş yaşamına atılıp hırslarıyla çok başarılı olabilmeleri. Bayanlar amaçlı güzel bir tercih durumda olan yönetimsel yöneticilik konumunda daha şimdiden amaçlı bir sürü pek kadın bulunmasada bir sonraki yıllarda bayanların bu meslekte çoğalacağı belli oldu.

Aşçılık

Dünyada en bir sürü ücret galip iştirak eden mesleklerden bir ötekisi ise aşçılık. Bayanlar daima mutfakla anılmasına nazaran dünyadaki çok başarılı aşçıların hemen hemen tümü erkeklerden meydana geliyor.

Psikolog

Günümüzde süratle yükselen ruhsal hastalıklara paralel olarak hasılatı yükselen psikologluğun halen kocaman bir açığı var. Bayanlar aracılığıyla son zamanlarda en bir sürü tercih edilen mesleklerden biride psikologluk nedeni ise hem bir bayanların yapılarına uyan bir meslek hem bir de hasılatı çok iyi.

Cerrahlık

Kan görmeye ve sağlık kurumu ortamına alışırım diyorsanız seçmeniz lazım iştirak eden bir öbür meslek cerrahlık. Hem Bir hasılatı bir sürü iyi hem bir de terfi şansınız fazla yüksek . İyi bir cerrahın adı yeryüzünde bir sürü pratik duyuluyor. Yeryüzünde bir bir sürü çok başarılı kadın cerrah meydana gelmesine nazaran cerrahların %59 halen erkeklerden meydana geliyor.

Pilotluk

Kazancı en güzel mesleklerden bir ötekisi de pilotluk. Hem Bir ülke ülke geziyorsunuz hem bir de cebiniz dolup taşıyor. Ve yeryüzünde kadın kaptanlar yok denebilicek civarı az. Fakat kadın pilotlara baktğımızda kadınlara yakışan en güzel mesleklerden biri meydana geldiğini görebiliyoruz.

Bilgisayar programcılığı

Günümüzün mesleklerinden en önde gelenlerinden biri, gelişmekte durumda olan bir meslek dalı. Bir Sürü az kadın PC programcısı meydana gelmesine nazaran bayanların isteği bu meslek dalı amaçlı her geçtiğimiz gün artmakta.

İnsan kaynakları yöneticiliği

Dünyada %75’e yakınının erkeklerin meydana getirdiği bir meslek. Bu bölgede personel bayanların genel özelliği güzel bir öğrenim ve kariyer sahibi olmaları. İnsan kaynakları yöneticiliği kadınlara en bir sürü yakışan mesleklerden biri.

Fizyo sancak terapistlik

2000 seneninden ardından bir sürü rabet gören bir meslektir. Benzer sürede halen açığı yer alıyor. Hem Bir hasılatı fazla yüksek hem bir de kişilerin sabır benzeri özelliklerine hizmet ettiği amaçlı bayanlar aracılığıyla pek istek görmeye başlamıştır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Anne Sütü,Emzirme Teknikleri

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütünün faydaları ve önemi Yeni doğmuş bebeklerin beslenmesinde en önemli etken anne sütü olup …

Bir cevap yazın