Yeni Konular

Bayrağının ön ve arka yüzünde farklı amblemlerin yer aldığı tek ülke hangisidir

ParaguayParaguay
Bayrağının ön ve arka yüzünde farklı amblemlerin yer aldığı tek ülke Paraguay
Paraguay Bayrağının Anlamı
Paraguay bayrağı, 3 eşit yatay şeritten oluşur. Üst şerit, kırmızı, ortadaki şerit, beyaz ve alt şerit, mavi renkli olup, ortadaki beyaz şerit merkezinde bir amblem bulunur. Bayrakta, 2 farklı amblem bulunur; bayrağın ön kısmındaki amblem ülkenin devlet armasını, arka tarafındaki amblem ise, ülkenin Hazine Mührü’nü bulundurur. Devlet arması, mavi bir disk üzerine yerleşimli 5 köşeli sarı bir yıldızdan ve etrafını çevreleyen zeytin ve palmiye dallarından ve dışındaki dairesel bir bantta İspanyolca yazılı ülkenin resmi adı olan, Paraguay Cumhuriyeti bulunurken, arkadaki Hazine Mührü’nün armasında ise, kırmızı renkli Frig şapkasını koruyan bir aslan sembolü ve üstünde ülkenin ulusal sloganı olan ve barış ve adalet anlamına gelen ‘Paz y Justica’ yazılı bir şerit bulunur.
Paraguay bayrak renkleri Fransız bayrağından esinlenmiş ve özgürlük ve bağımsızlık renkleri olarak kabul edilir. Kırmızı renk, eşitlik, cesaret ve vatanseverliği, beyaz renk, birlik, saflık ve barışı, maviyse, özgürlük, yardımseverlik ve doğruluğu sembolize etmektedir. Öndeki amblem, ülkenin bağımsızlık tarihi olan, 14 Mayıs 1811 ‘i temsil eder. Zeytin dalı, barışı temsil ederken palmiye dalı, onurluluğu temsil eder. Hazine Mührü, bir özgürlük sembolüdür.

Paraguay Bayrağının Tarihçesi
Paraguay bayrağı, dünyanın en eski bayraklarından olup, 27 Kasım 1842 tarihinde kabul edilmiştir. Paraguay, İspanya’dan 15 Mayıs 1811 tarihinde bağımsızlığını kazandı. Bayrağın her iki tarafta ayrı bir amblemi olan uygulama ise, 1814-1840 yıllarında ülke José de Francia’nın gücünde olduğu zamana uzanır.

Paraguay Bayrağıyla İlgili İlginç Bilgiler
Paraguay bayrağı, her 2 tarafında da ayrı bir amblem bulunan tek ulusal bayrak olması sebebiyle farklılık arz etmektedir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir