Yeni Konular

Bayrampaşa Turkuazoo dev akvaryum açıldı video

Daha önce 22 Ekim’de halkın ziyaretine açılan ve yaklaşık 20 bin kişi tarafından ziyaret edilen Turkuazoo’nun resmi açılış töreni 30 Ekim akşamı yapıldı. İstanbul alışveriş merkezindeki Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük akvaryumu “Turkuazoo Sualtı Dünyası”nın resmi açılışı, Yeni Zelanda’dan gelen “Haka Dansçıları”nın gösterisi eşliğinde yapıldı. Sabahın ilk saatlerinde güzel bir gösteri yapılan Turkuazoo’nun akşam yapılan resmi açılış törenine ise Moana & The Tribe’ın konseri ve “HAKA” dansı ilgi çekti.

Türkiye’nin ilk modern ve dev akvaryumu Turkuazoo’nun inşaatı ve teknik alt yapısı Yeni Zelandalı Marinescape firması tarafından yapılmıştı. Turkuazoo, resmi açılış töreninden önce 30 Ekim sabahı, Yeni Zelanda folklorik geleneklerine uygun bir gösteri yer aldı.

Sabaha karşı 06.00-07.00 saatlerinde yapılan, Yeni Zelanda yerlileri Maorilerin ritüeli; masumiyeti simgeleyen küçük bir kız çocuğunun Turkuazoo’nun kapısından içeri girmesiyle başladı. Ardından Maoriler, tek sıra halinde tüm akvaryumu dolaşarak bereket getireceğine inanılan geleneksel ritüellerini gerçekleştirdiler.

Konuşmaların ardından büyük butona birlikte basarak Turkuazoo’nun resmi açılışını gerçekleştiler. Turkuazoo dalgıçları da akvaryumda Türk ve Yeni Zelanda bayraklarıyla bir gösteri yaptı.

Açılış töreni yemek ve Yeni Zelanda’nın dünya müziğine armağanı olarak nitelenen topluluk, Moana & The Tribe konseriyle devam etti. Moana & The Tribe’in “HAKA” dansı gösterisiyle renklenen konseri misafirler tarafından beğeniyle izlendi.

Akvaryum yatırımı ve işletmeleri konusunda faaliyet gösteren Global Aquarium firmasının Türkiye temsilcisi İstanbul Sualtı Dünyası A.Ş. tarafından işletilen; inşaatı ve tasarımı, Singapur’dan Edinburg’a dünyanın çeşitli yerlerinde 21 dev akvaryum kurulumunu gerçekleştiren, Yeni Zelanda kökenli Marinescape firması tarafından yapılan Turkuazoo’nun yılda 1 milyon kişi tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor.

Turkuazoo’nun giriş fiyatları ise şöyle: Yetişkinler 25 TL karşılığında akvaryumu ziyaret edebilirken; öğrenciler, 65 yaş üstündeki ziyaretçiler ve 4-16 yaş arasındaki çocuklar 18 TL karşılığında Turkuazoo’yu gezebiliyor. 0-3 yaş arası çocuklar ücretsiz. İki çocuklu dört kişilik bir aileden ise 75 TL talep ediliyor. Turkuazoo hafta içi 10.00-18.00, hafta sonu ve tatil günlerinde ise 10.00-20.00 saatlerinde

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir Yorum

  1. yha varya turkuazzo dün sabah ordaydım bu yorumu aslında şimdi tünelde yazıyorum cep telefonumdan gırdım bayrampasada olmasa ıyı olurdu ordaki balıkları ahtapotları alın bize çay içmeye gelin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir