Yeni Konular

Bebeğim tuvalet alışkanlığını ne zaman kazanabilir?

16-05-2015_170235Bebeğim tuvalet alışkanlığını ne zaman kazanabilir?

      Bu eğitimi ona ne zaman vermeliyim?
     Anne babalar bu soruları kendilerine çok sorarlar, çevrede ki insanlar da “çişinizi hala beze mi yapıyorsunuz’’ “ benim kızım senin kızın yaşında iken çişini öğrenmişti” gibi söylemlerde anne babaları strese sokar onlarda tuvalet alışkanlığı kazanması için çocuğa baskı yaparlar bu da olumsuzluğa neden olur.

     Her çocuk farklı zamanlarda tuvalet alışkanlığını kazanır, bu bir yaş ile, iki buçuk, üç yaş arasında değişir, kendisinden erken dönemde tuvalet alışkanlığını kazanmış çocuklarla kendi çocuğunuzu kıyaslamayın, sen niye yapmıyorsun diye baskı yapmayın. Zamanlamayı çocuğa bırakmalısınız.
f041154d98daa14395227cc0be51bf5d
 Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğu nasıl anlaşılır?
   Çişini yaptıktan hemen sonra, hele birde kakasını yaptıktan sonra rahatsızlığını belirtiyorsa, çişini yaptığını fark ettiğinizde, ne yapıyorsun sorusuna çiş diyorsa, evde ablası, abisi veya siz tuvalete gittiğinizde merak ederek arkanızdan geldikten sonra , abi çiş yapıyor diyerek bu algıya sahipse, bezin kuru kalma süresi uzuyorsa, gece bezi eskisinden daha az doluyorsa, bezinden rahatsız olarak çıkar diyorsa, büyük çişini hep aynı saatlerde yapıyorsa bebeğiniz tamamen hazır demektir.
16-05-2015_170801
Nereden ve nasıl başlayacaksınız?
    Öncelikle lazımlık mı tuvalet mi buna çocuğunuz karar verecek, hangisinde daha istekli ve hevesli ise bırakın onu kullansın.
      İlk etapta sık sık çişin var mı? diye sorun, zaten hevesli olduğu için her seferinde var diyecektir, her defasında tuvalete götürün, yapmasa da kızmayın, çişini yapınca aferin diyerek ödüllendirin. Gece uyumadan önce mutlaka tuvalete giderek çişini yapmasın sağlayın. Gece asla bez bağlamayın, gece sık sık kalkarak kontrol edin, sabaha karşı bir kez çişini yaptırın. Altına kaçırırsa kızmadan değiştirin, bazı yetişkinler “bir kere ıslak kalsın bir daha yapmaz derler” bunu asla denemeyin çocuğunuzu hasta edersiniz. Sabırlı olursanız çocuğunuz bir ay içinde tuvalet alışkanlığını kazanmış olacaktır.
16-05-2015_170835
Hangi durumlarda tuvalet eğitimi zorlanmaz
Bebeğiniz çişini yaparken feryat figan ağlayarak tuvalete oturmayı reddederse, çişini yaparken kendisinden bir parça düşüyor zannederek “düşüyor , gidiyor” diye korkuyla ağlarsa eğitimi derhal bırakın ve uygun zamanı bekleyin.
   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Anne Sütü,Emzirme Teknikleri

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütünün faydaları ve önemi Yeni doğmuş bebeklerin beslenmesinde en önemli etken anne sütü olup …

Bir cevap yazın