Yeni Konular

Bebekler Hakkında Onlara Bakış Açınızı Değiştirecek İnanılmaz Gerçekler

Eğer bebekleri anladığınızı ve çözdüğünüzü düşünüyorsanız, yeniden düşünmeniz gerekiyor! Sizin için bebekler hakkında onlara olan bakış açınızı değiştirecek çeşitli bilgiler derledik.

Bez değiştirmedeki ustalar kim mi?

Yapılan araştırmalar, erkeklerin kadınlara kıyasla bez değiştirmeden önemli ölçüde daha hızlı olduğunu ispatlamıştır.

Çocuğumuz için bebekler yemek yiyen, uyuyan ve kaka yapan minik sevinç toplarıdır, elbette ara sıra sevimli gülüşmeleri ve korkunç ağlamaları da vardır. Ama bebeklerin sadece bunlardan ibaret olduğunu düşünüyorsanız, onların bunlardan çok çok daha fazlası olduğuna dair bazı haberlerimiz var.

Size tek bir söz verebiliyoruz, sizin için hazırladığımız bu metin bebeklere karşı olan algınızı tamamen (tamamen olmasa da çoğunlukla) değiştirecektir. Bazı garip olanlar da dâhil olmak üzere, bebekler ile ilgili hiç bilmediğiniz bazı gerçekler ise şu şekildedir.

Gülen Bebek Fotoğrafı, Resmi

Birçok yeni doğan doğduğunda tüylüdür. Genellikle vücudunda bulunan bu tüyler doğumdan ilk üç veya dört ay sonrasında dökülür. Prematüre bebeklerde ise doğduklarında daha fazla tüye sahiptirler. Fetüs ortalama dört aylık iken bebeklerde ince kıllarla bıyık çıkar ve bir ay içerisinde tüm vücudu kaplayacak şekilde yayılır. Bu kıllara lanugo adı verilmektedir. Lanugo genellikle doğumdan hemen önce dökülür ve bebek tarafından yenir. Bebeğin ilk dışkısı veya mekonyumu da bu kıllardan oluşmaktadır.

Kız bebekler rahim içerisinde anneye bağlı olan hormonlara maruz kaldığından dolayı bazı yan etkilerle karşılaşabilirler. Bu genellikle rahim duvarlarının dışına akıtmalarına sebep olur veya daha basit bir deyişle bazı kız yeni doğanlar doğumdan hemen sonra östrojen (kadınlık hormonu) seviyeleri yüzünden mini bir adet dönemi yaşarlar.

Yeni doğanların kendi vücut ısılarınızı düzenleyebilmeleri için sınırlı kapasiteleri bulunmaktadır. Hareket edebilirler ama üşüdüklerinde titreyemezler. Bebekler sadece kafalarındaki, boyunlarındaki, ayaklarındaki ve ellerindeki mevcut ter bezlerinin %25-30’u ile terleyebilmektedirler.

Bebekler yedi aylık olana kadar aynı anda hem yutkunup, hem nefes alabilirler. Bunun sebebi bebeklerdeki ses borusu veya gırtlaklarının ve dil kemiğinin, yetişkinlere kıyasla burun boşluğunda daha yukarıda bulunmasıdır.

Bebekler sadece altı ay içerisinde mevcut ağırlıklarını iki katına çıkartırlar.

2015-07-22_172003

Bebeklerin çok keskin bir koku duyguları bulunmaktadır, henüz daha bir haftalık iken annelerini kokularından tanıyabilirler. Bazı araştırmalar, annelerin gözleri kapalıyken bebeklerini kokularından tanıyabildiğini göstermiştir.

Her 100 yeni doğandan 4 veya 5’i (hem erkek hem de kız) süt verirler, yani göğüs uçlarından süt boşaltırlar ve bunun yanı sıra göğüslerinde şişlik de fark edilmektedir. Bu durum da yine anne karnındayken anne hormonlarına maruz kalmanın bir yan etkisi olarak görülmektedir.

Yeni doğan bir bebek havada asılı bırakılırsa, bebeğin kavrama gücü kendi vücut ağırlığını taşımaya yetecek kadar güçlüdür.

Bebeklerin dilleri üzerinde, yanlarında, damağında ve ağzın arka kısımlarında yaklaşık 10.000 tat alıcı doku bulunmaktadır. Bu rakam yetişkinlerde 2.000’e kadar düşmektedir.

Bebekler ortalama dört aylık oluncaya kadar tuzun tadını alamazlar.

2015-07-22_172053

Bebeklerle içgüdüsel olarak tiz bir sesle konuşmamızın nedeni bebeklerin kadın seslerine başka bir ses ile karşılaştırıldığında daha çok tepki veriyor oluşudur. Buna bebek dili veya bebek konuşması denmektedir. Bazı araştırmalar ayrıca bebeklerin diğer herhangi seslere kıyasla insan seslerini tercih ettiğini göstermektedir.

Erkek fetüsler genellikle anne karnındayken ereksiyon yaşarlar, bir kez daha anneden kaynaklı hormonlar bunun sebebi gösterilmektedir. Bu durum ayrıca bazı yeni doğanlarda da gerçekleşebilmektedir.

Garip bir durum ise, Mayıs ayında doğan bebekler ortalama olarak Mayıs ayında doğmayan bebeklerden 200 gram daha ağırdırlar.

Yeni doğan bir bebek henüz daha bir aylık iken gülümsemeyi öğrenir.

Bebeğin gözyaşı kanalları gözlerini nemli tutması için yeterli miktarlarda sıvı üretir ancak bebek birkaç haftalık olana kadar gözyaşları bu kanallar tarafından üretilmezler.

2015-07-22_172554

Bebeklerin gözleri, bir yetişkinin boyutlarının %75’i kadardır. Yeni doğan bir bebek miyoptur ve sadece 20-35 cm uzaklığındaki nesnelere odaklanabilirler. Yeni doğanların görme yetisi 400/20’dir ve ilk alt ay içerisinde 20/20’ye kadar gelişirler.

Birçok yeni doğan her yirmi dakikada bir idrar yapma eğilimindedir, bu sabitleme aylık olunca saatte bir olarak değişmektedir.

Anormal bir durumu normal saydırabilecek şekilde yeni doğanların yaklaşık %80’i bir çeşit doğum lekesine sahiptir. En yaygın görülen doğum lekeleri ise “leylek ısırıkları” ve “porto şarabı lekeleri” olarak adlandırılmaktadır.

Doğum esnasında bebeklerin kemikli bir dizkapağı bulunmamaktadır. Genellikle bu kemik yerine kıkırdaklı bir yapı bulunur ve kıkırdağın kemik olmak için gelişimi ilk altı aydan önce başlamaz.

2015-07-22_172639

Bebekler genellikle uyku sürelerinin yaklaşık %50’sinde bir gözleri açık olarak uyurlar. Bu duruma genellikle gece lagoftalmusu adı verilir.

Yetişkinler 3 yaşından önceki anılarını hatırlamazlar, bu duruma bebeklik amnezisi adı verilmektedir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Pokemon Go Haberleri ve Geyikleri

Pokémon Go insan yaşamında hareketlilik katan ve akıllı telefonlar ile oynanacak güzel bir oyun olarak …

Bir cevap yazın